Tej konfitury nie może zabraknąć w twojej spiżarni. Żadna malina, truskawka, czy śliwka. Wykorzystaj kwiaty

Konfitury to przysmaki, które wykorzystuje się do wielu dań i przekąsek. Można nimi posmarować kromki chleba, gofry, a także naleśniki. W okresie jesienno-zimowym świetnie sprawdzą się jako dodatek do herbat, bowiem dodają im lepszego smaku. Aby w tym roku zaopatrzyć swoją spiżarnię nowościami, proponujemy wykonać te właśnie przetwory. To coś nowego czego zapewne jeszcze w życiu nie próbowałeś.
Zobacz wideo Rolada drożdżowa z konfiturą i kruszonką

Konfitura z dzikiej róży to rodzaj przetworu, o którym mało kto słyszał, a przede wszystkim mało kto go robił. Pomimo że jest czasochłonna w przygotowaniu, każda minuta jest warta tego smaku. Właśnie taka konfitura świetnie sprawdzi się w jesienne szare dni, a także w mroźne zimowe wieczory. Warto mieć kilka słoików tego smakołyka w swojej spiżarni, by chłodniejsze dni dania i napoje nabrały lepszego smaku. Ta konfitura świetnie dodaje aromatu herbacie, a także nadaje charakteru deserom.

Przepis na konfiturę z płatków róży

Składniki

  • pół kilo płatków róży,
  • 2,5 szklanki drobnego cukru,
  • 2 cytryny,
  • 2 szklanki wody.

Sposób przygotowania

  1. W pierwszej kolejności zajmij się płatkami. Dokładnie je przemyj w zimnej wodzie, a następnie odkrój z nich białe końce. Możesz je również zostawić, jednak to sprawi, że konfitura będzie miała gorzkawy posmak.
  2. Następnie wyłów je za pomocą łyżki cedzakowej i rozłóż na czystej ścierce, by mogły odpowiednio dobrze się wysuszyć. Możesz również nieco im pomóc, układając na wierzchu drugą ścierkę i delikatnie przyciskając ją do kwiatów. Pozostaw je do całkowitego osuszenia.
  3. Do większego rondelka wlej dwie szklanki wody i wsyp odmierzoną ilość płatków róż. Gotuj całość przez mniej więcej 5 minut, na średnim ogniu.
  4. W tym czasie zajmij się cytrynami. Przekrój je na pół, a następnie wyciśnij dokładnie sok. Z jednej połówki zetrzyj również skórkę.
  5. Do garnka z płatkami wsyp drobny cukier, wlej sok z cytryny, a także skórkę. Dokładnie zamieszaj i pozostaw na małym ogniu przez następne 40 minut.
  6. W tym czasie masa powinna zgęstnieć, a na wierzchu powinny pojawić się pęcherzyki powietrza i piana. Aby sprawdzić gotowość konfitury, należy wylać jej niewielką ilość na spodek od filiżanki. Jeżeli w bardzo szybkim czasie zastygnie, konfitura jest gotowa i można ją zdjąć z ognia.
  7. Słoiki dokładnie umyj, wyparz i pozostaw do osuszenia. Gdy będą gotowe do użycia, przelej do nich przygotowaną konfiturę. Przed zakręceniem rozłóż na wierzchu krążek pergaminu, który wcześniej nasączyłeś spirytusem. Tak przygotowane możesz szczelnie zamknąć.
  8. Gotową konfiturę przechowuj w chłodny i suchym miejscu. Smacznego!

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.