Więcej przepisów na domowe przetwory znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Nie lubię fałszywej skromności, dlatego powiem wprost - robię najlepszą paprykę konserwową w rodzinie. Przepis sama udoskonaliłam i od kilku lat wszystkie ciotki i sąsiadki schodzą się, by dostać chociaż słoiczek. Myślę, że bardzo nieładnie z mojej strony byłoby zachować ten przepis w tajemnicy, dlatego podpowiadam - najważniejsze są proporcje i dobrej jakości papryka. Ot, cała filozofia.
Papryka konserwowa - ten przepis jest hitem w mojej rodzinie
Składniki na zalewę
- 5 szklanek wody
- 1 szklanka octu
- 1 szklanka cukru
- 6 łyżek soli
- łyżka ziela angielskiego
- 6-7 listków laurowych (po jednym do każdego słoiczka)
- 2 płaskie łyżki gorczycy
Ponadto:
- 4 papryki
- 1 duża cebula
- 3-4 ząbki czosnku (pół do każdego słoiczka)
- odrobina oleju
Papryka konserwowa - sposób wykonania:
- Zacznij od przygotowania zalewy. Do garnka wlej wodę, dodaj ocet, sól, cukier, dodaj także ziele angielskie i listki laurowe. Zagotuj i ostudź.
- Paprykę pokrój, usuń gniazda nasienne. Nie musisz kroić jej cienko - wystarczy na ósemki. Pokrój także cebulę oraz czosnek.
- Przygotuj czyste, niewielkie słoiczki i do każdego z nich dodaj trochę ziaren gorczycy oraz plastry cebuli i czosnek. Następnie ułóż paprykę i całość zalej zalewą. Pamiętaj, żeby w każdym słoiczku była proporcjonalna ilość dodatków.
- Na wierzch słoiczków dodaj łyżkę oleju lub oliwy, szczelnie zakręć i włóż wszystko do dużego garnka. Zalej wodą do poziomu ok. 3/4 wysokości i zagotuj na wolnym ogniu.
- Paprykę konserwową pasteryzuj przez 8-10 minut. Po ostudzeniu przenieś w ciemne, najlepiej chłodne miejsce.
Tak przygotowana papryka to idealny dodatek do obiadu, fantastyczna zakąska lub dodatek do kanapek. Jeśli chcesz nieco podrasować swoją paprykę konserwową, możesz dodać posiekaną papryczkę chili.