-
Haps
-
Jak przygotować
- Rosolnik, czyli zupa ogórkowa, której nie znamy. Niektórzy jedzą ją na kaca, a najważniejsze jest mięso
Rosolnik, czyli zupa ogórkowa, której nie znamy. Niektórzy jedzą ją na kaca, a najważniejsze jest mięso
Rosolnik, lub jak kto woli - razsolnik, to odmiana zupy ogórkowej, którą zajadają się za wschodnią granicą po imprezach. Zupa jest kwaśna, treściwa i naprawdę pyszna, a to za sprawą mięsa, po które my sięgamy dość rzadko. Jeśli lubisz ogórkową i nie boisz się podrobów, rosolnik skradnie ci serce i podniesie na nogi w chwili słabości.
Więcej przepisów znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Rosolnik to zupa charakterystyczna dla kuchni wschodniej, zwłaszcza rosyjskiej. W Polsce jest mało znana - my zajadamy się tradycyjną ogórkową gotowaną na kurczaku lub żeberkach. Rosolnik jest jednak bardziej treściwy i przede wszystkim gotowany na wywarze z nerek cielęcych lub innych podrobów oraz wołowiny z kością. Przepis nikomu nie sprawi problemu, a na pewno wprowadzi nieco ożywienia do codziennego menu. Nie musisz bać się nerek cielęcych - są dużo delikatniejsze, niż nerki wieprzowe, nie mają także tego charakterystycznego zapachu. Wystarczy je ugotować i mamy wywar do najlepszej "poimprezowej" zupy.
Rosolnik - wersja ogórkowej, której Polacy nie znają
Składniki:
- 2 niewielkie nerki cielęce
- 1 kg wołowiny z kością
- 3 marchewki
- 2 pietruszki
- seler
- por
- 2 cebule
- 3-4 ząbki czosnku
- ok. 400 g kiszonych ogórków
- szklanka soku z ogórków
- 100 g kaszy jęczmiennej
- sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe
- opcjonalnie pół puszki passaty pomidorowej
- posiekana natka do dekoracji
Rosolnik - sposób wykonania:
- Zacznij od przygotowania nerek. Musisz je dokładnie oczyścić i wypłukać kilka razy (co najmniej trzy) w zimnej wodzie, za każdym razem pozostawiając je na ok. 10 minut. Następnie opłukane nerki włóż do garnka i zalej całość zimną wodą.
- Zagotuj nerki i odlej wodę. Zalej ponownie czystą, zimną wodą i ponownie zagotuj. Następnie dodaj wołowinę i całość gotuj przez ok. godzinę na wolnym ogniu.
- Zdejmij szumowiny, dodaj kilka kulek ziela angielskiego i listki laurowe. Dodaj także warzywa i dalej gotuj na wolnym ogniu, aż mięso będzie miękkie. Cebulę możesz opalić nad palnikiem.
- Dopraw do smaku solą i pieprzem i wsyp kaszę. Gotuj do miękkości. W tym czasie ogórki kiszone zetrzyj na tarce. Możesz dodatkowo podsmażyć je na maśle.
- Kiedy kasza będzie już miękka, dodaj ogórki i sok z ogórków. Możesz dodać także passatę pomidorową, ale nie jest to obowiązkowy składnik. Gotuj jeszcze kwadrans. Podawaj z kromką pieczywa.
Do rosolnika możesz dodać także inne podroby, na przykład wątróbki, serduszka drobiowe - one na pewno wzbogacą smak. Jeśli jednak boisz się nerek, zamiast nich możesz użyć żeberek cielęcych.