Najlepsze mielone to te z dodatkami. Postaw na mleczną kąpiel i zapomnij o dodawaniu bułki tartej

Kotlety mielone piją tłuszcz jak szalone? A może mięso się rozpada podczas smażenia? Z babciną metodą i swojskim składem to klasyczne, polskie danie wyjdzie po mistrzowsku. Wystarczy zwrócić uwagę na dodatki oraz odpowiednie proporcje - przyda się też odrobina cierpliwości podczas wyrabiania masy.

Kotlety mielone, najlepiej podane z ziemniakami i domową surówką, to obiadowa klasyka, która w wielu domach nigdy się nie znudzi. Warto jednak zwrócić uwagę na szczegóły i doprowadzić rodzinny przepis do perfekcji. Kluczem do sukcesu są babcine dodatki, a także idealna konsystencja masy. Na bułkę tartą oraz inne ulepszacze nie ma tutaj miejsca. 

Zobacz wideo To nie herezja, a przepyszne kotlety. Główny składnik was zszokuje

Najlepsze mielone to te z solidną porcją cebulki i babcinego składnika 

Kotlety mielone to synonim domowych obiadów i tradycyjnej, polskiej kuchni. Wśród najważniejszych szczegółów, które gwarantują obłędny smak, jest m.in. dobrej jakości, świeże mięso. Poza bazą potrzebne są także inne składniki - mowa tu o podsmażonej cebuli, podstawowych przyprawach i rzeczy absolutnie najważniejszej jaką jest namoczona w mleku bułka. Takie połączenie zawsze się udaje i z każdym kęsem prowokuje do dokładki. 

Dodatek bułki do mięsa mielonego sprawia, że całość balansuje smak i nadaje pożądanej konsystencji. Masa pięknie się klei, dzięki czemu nie rozpadnie się podczas smażenia. Warto jednak wspomnieć o babcinej technice. Im dłużej będziemy ręcznie wyrabiać składniki, tym smaczniejsze kotlety mielone uzyskamy. Na koniec tylko smażenie na maśle klarowanym i podanie rarytasu z buraczkami, ziemniakami czy np. z dowolną surówką. 

Idealnie soczyste kotlety mielone z przepisu babci 

Składniki: 

  • 700 g łopatki wieprzowej,
  • jajko,
  • cebula,
  • kajzerka namoczona w mleku,
  • 3 ząbki czosnku,
  • sól,
  • pieprz,
  • masło klarowane do smażenia. 

Sposób przygotowania: 

  1. Na początek mięso zmiel w maszynce o grubszych oczkach - podczas wyrabiania wieprzowina i tak się sklei.
  2. Następnie zeszklij na odrobinie masła klarowanego drobno posiekaną cebulę.
  3. Gdy warzywo nabierze kolorów, wyłącz palnik, lekko przestudź cebulę i dodaj ją do mięsa mielonego.
  4. Teraz do miski z mięsem dodaj odciśniętą z mleka kajzerkę, czosnek przeciśnięty przez praskę, jajko, sól oraz pieprz.
  5. Wszystkie składniki energicznie wyrabiaj dłonią - im dłużej, tym lepiej. Ta metoda pięknie spulchni mięso, dzięki czemu kotlety mielone będą delikatne i soczyste. 
  6. Z gotowej masy formuj niewielkie i estetyczne kotlety. Następnie delikatnie obtocz je w bułce tartej i smaż na dobrze rozgrzanym maśle klarowanym.
  7. Gdy kotlety pięknie się zarumienią są gotowe do podania - można je dodatkowo odsączyć z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym. 
  8. Mielone serwuj z ulubionymi dodatkami. Świetnie sprawdzą się ziemniaki, kapusta, marchewka z groszkiem lub lekka, świeża sałatka. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.