Jak domowym sposobem wyczyścić piekarnik? Zapomnij o szorowaniu pumeksem. Ten trik stosuje moja mama

Jak domowym sposobem wyczyścić piekarnik? Na to pytanie wiele osób szuka odpowiedzi, bo nie jest to łatwe zadanie. Jeśli tak, jak ja masz dosyć szorowania, namaczania i stosowania drogiej, a do tego mocno żrącej chemii - wypróbuj ten trik. Zdradziła mi go moja mama, zapalona miłośniczka polskiej kuchni, która nie tylko dobrze gotuje, ale stosuje bardzo proste sposoby na utrzymanie czystości i porządku.

Jak domowym sposobem wyczyścić piekarnik? Wielokrotnie szukałam naprawdę sprawdzonego i dobrego przepisu na to, aby wszystkie blaszki, ruszta i ściany mojego piekarnika lśniły niczym lustro, a przynajmniej były akceptowalnie czyste. I co? I nic. Kończyło się to na szorowaniu naprawdę mocnymi środkami, po których musiałam wietrzyć całą kuchnię, a uzyskany efekt pozostawiał wiele do życzenia. Do czasu, aż pewnego dnia postanowiła odwiedzić mamę i pomóc jej w wiosennych porządkach. Jej sposób na czysty i pachnący piekarnik zwalił mnie z nóg. Tego musicie spróbować.

Zobacz wideo Gdy czegoś nie można, a bardzo się chce, to można, czyli jak upiec ciasto bez piekarnika

Jak domowym sposobem wyczyścić piekarnik? Nie trać czasu i pieniędzy

Jak domowym sposobem wyczyścić piekarnik? Ten prosty trik zdradziła mi moja mama, miłośniczka polskiej kuchni, która często piecze różne mięsiwa, ale też i ciasta, a jej blaszki, ruszta i ściany piekarnika wyglądają tak, jakby praktycznie nie były nigdy używane.

I co najśmieszniejsze, to nie jest żadna tajemna wiedza, a prosty sposób, który od lat znany jest w każdej kuchni, ale na pewno niedoceniany. Przecież lata temu żadna z pań domu nie słyszała o magicznych mieszankach i miksturach, cudownych mleczkach i polerujących gąbeczkach. Tego nie było, więc kobiety musiały radzić sobie inaczej. Co zatem stosowano przed laty do usuwania tłuszczu i brudu? Moja babcia stosowała popiół z pieca, jednak mama zna lepszy, tańszy i na pewno szybszy sposób na doczyszczenie wszystkich zabrudzeń. Wystarczy tylko torebka sody oczyszczonej i octu.

"Musisz przygotować miksturę. Wymieszaj sodę ze szklanką octu, a powstałą papką umyj wnętrze piekarnika. Jeśli blachy, czy ruszta są w gorszym stanie - nałóż miksturę i odstaw na kilka godzin, potem tylko opłucz" - powiedziała moja mama, podając cały przepis. Wydaje się to banalnie proste i łatwe, a o tym, że działa przekonałam się w czasie wiosennych porządków. Mieszanka octu i sody szybko poradziła sobie z zaschniętym brudem, tłuszczem z mięsnych zapiekanek, czy resztkami po odgrzewanych kotletach. To naprawdę działa.

Mikstura czyści piekarnik, ale to pozwala pozbyć się brzydkiego zapachu

Czyszczenie piekarnika to jedno z bardziej nielubianych zadań w czasie sprzątania kuchni. Czasem jednak sama mikstura z octu i sody nie zawsze jest skuteczna, bo chociaż domywa cały ten osad, nie zawsze radzi sobie z brzydkim zapachem.

Jednak i na to jest sposób. Jaki? Wystarczy nalać do naczynia żaroodpornego wodę (tak do połowy wysokości) i wlać wyciśnięty sok z całej cytryny. To naturalny odświeżacz, bo całość wstawiamy do piekarnika, ustawiając temperaturę na 180 stopni w termoobiegu. Po około 30 minutach brzydkiego zapachu już nie ma. Powstająca para wodna doskonale zmiękcza również niewielkie zabrudzenia, które łatwo później usunąć za pomocą ściereczki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.