W większych ilościach uznane za szkodniki pojawiają się w naszych ogrodach czy domach w poszukiwaniu pożywienia. Często również poszukują ciepłego miejsca, w którym warto założyć gniazda. Jeśli wyjątkowo przeszkadzają nam ich kopce, a rośliny cierpią na ich obecności, wykorzystaj kilka domowych sposobów, które pomogą ci je wyeliminować.
Choć uznane są za pracowite i pożyteczne, w naszych ogrodach ich obecność w zbyt dużej ilości może spustoszyć cenne uprawy. Potrafią uszkadzać drzewa i drewniane elementy budynków, budując w nich swoje gniazda. W poszukiwaniu pożywienia i nektaru niszczą także owoce oraz pęki kwiatów takich jak piwonie, wysysając z nich soki. Ich obecność może utrudniać rozwój roślin, odkrywając ich korzenie, bulwy oraz kłącza. Ponadto mają tendencję do wpierania niektórych szkodników, takich jak mszyce.
Prowadząc uprawy w ogrodzie, często unikamy stosowania chemicznych środków owadobójczych. Nie chcemy również, aby zastosowane środki wpływały niekorzystnie na wygląd ogrodu. Zastosowanie domowych metod może pomóc w zwalczeniu mrówek w ogrodzie. Najprostszym sposobem jest posadzenie roślin, których zwyczajnie nie lubią. Emitowane przez nie zapachy mogą skutecznie odstraszyć kolonie mrówek. Sprawdzonymi rozwiązaniami jest wykorzystanie cynamonu, majeranku, mięty, tymianku, lawendy oraz nagietka lekarskiego lub wyłożenie miejsc występowania świeżymi liśćmi pomidorów. Gdy występowanie tych roślin, mimo wszystko nie pomaga, warto sięgnąć do domowej spiżarki. Mrówki nie przepadają za zapachem octu oraz olejków eterycznych, którymi można spryskać ścieżki lub całe gniazda tych owadów. Ponadto w miejscach ich występowania można rozsypać proszek do pieczenia, mąkę kukurydzianą lub sodę oczyszczoną, ponieważ mrówki po jej spożyciu pęcznieją i w efekcie giną. Jeśli wyjątkowo mocno uprzykrzają prace w ogrodzie i chcemy się ich definitywnie pozbyć, drastyczną metodą jest zalanie gniazda wrzącą wodą. Naturalne sposoby zastosowane na wyeliminowanie mrówek sprawdzą się zwłaszcza w ogrodzie warzywnym.
Zawsze na początek warto wypróbować naturalne sposoby, jednak w momencie, w którym nie zadziałają, pozostaje sięgnąć po chemiczne preparaty. Niektóre z chemicznych środków zawierają substancje hormonalne takie jak metopren, który hamuje rozwój larw, a samice pozbawia płodności. Jednym z najskuteczniejszych preparatów na mrówki jest boraks, który wysusza owady, a także hamuje rozwój larw. Warto pamiętać, że chemiczne środki na mrówki mogą być groźny także dla domowników. W czasie ich stosowania zabezpiecz spryskane miejsca przed dziećmi i zwierzętami.