Gnojówka z pokrzywy to najlepszy nawóz, jaki zafundujesz roślinom. Zapomnij o chemii, łap za rękawice

Powrót do babcinych metod nie dotyczy jedynie kuchni. Warto zatem przenieść dobre nawyki i oszczędność także do ogrodu, a idealnie w tej roli sprawdzi się niezawodna gnojówka z pokrzywy. Ten ekologiczny nawóz bije na głowę sklepowe chemikalia - dzięki tej prostej metodzie twoje kwiaty, krzewy i warzywa będą rosnąć jak na drożdżach.

Zamiast pryskać chemicznymi nawozami czy opryskami, znacznie lepiej wrócić do korzeni i sięgnąć po wiejską metodę, niegdyś stosowaną przez nasze babcie. Gnojówka z pokrzywy to sama natura, która pomoże naszym roślinom pięknie rosnąć w ogrodzie z dala od chorób i szkodników. 

Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!

Żadne opryski i sztuczne nawozy. Gnojówka z pokrzywy zdziała cuda 

Gnojówka z pokrzywy to naturalny i bardzo skuteczny nawóz do wielu roślin i warzyw. Jeśli skusisz się na taki zabieg i będziesz podlewać sumiennie, to możesz przygotować się na największe plony, a także piękny rozkwit w ogrodzie. Jedynym mankamentem jest odpychający zapach - to jednak mały pikuś w porównaniu z plusami, które płyną z tej metody. 

Poza odżywieniem roślin gnojówka z pokrzywy gwarantuje także ochronę przed szkodnikami i rozmaitymi chorobami, które lubią atakować nasze krzewy z owocami, warzywne grządki i rabaty z innymi gatunkami. Ta magiczna, chociaż nieco odpychająca zapachem mikstura, to także eliksir wzrostu nie tylko na pomidory, ale i róże, maliny, truskawki oraz drzewa iglaste. Warto jednak pamiętać, by nie stosować jej na rododendrony, wrzosy, czosnek i chętnie uprawianą przez Polaków cebulę. 

Jak przygotować gnojówkę z pokrzywy? To łatwe, ale czasochłonne

Babcina metoda mówi, że do przygotowania gnojówki potrzeba jedynie kilogram świeżo zerwanych pokrzyw oraz 10 litrów wody. Wystarczy ziele włożyć do beczki, lub wiadra i zalać płynem. Wszystko starannie mieszamy i przykrywamy gazą. Ważne, by pojemnika nie zamykać szczelnie - wówczas nasz nawóz się nie uda. 

Tak przygotowaną gnojówkę co kilka dni mieszamy. Specyfik jest gotowy po trzech lub nawet czterech tygodniach. Wówczas rozcieńczamy płyn z wodą i podlewamy kwiaty, warzywa lub krzewy. Gotowy eliksir możemy używać do:

  • nawożenia roślin (proporcja 1:10),
  • zwalczania szkodników (proporcja 1:20),
  • zwalczania chorób grzybowych (1:5),
  • wspomagania rozwoju liści i kwiatów (1:50),
  • nawożenia gleby i kompostu (bez rozcieńczenia).
Więcej o: