Łazanki - przepis na obiad, którego nie da się nie lubić. Łazanki można zrobić na kilka sposobów, zawsze podstawą jest makaron i kapusta, czasem kiszona, czasami duszona. Dodaje się także mielone mięso, boczek albo kiełbasę, ale my dziś postawimy na grzyby. Za chwilę sezon na grzyby wystartuje i to najlepszy moment, żeby zjeść zapasy suszonych grzybów z zeszłego roku. Ten przepis na łazanki nigdy mi się nie znudzi, a smak przypomina mi babciną kuchnię. Jeśli lubisz proste i tanie posiłki, łazanki z kapustą i grzybami będą idealne.
Zobacz wideo Poznaj przepis na najlepszy włoski makaron
Przepis na łazanki - tani obiad zupełnie jak u babci
Składniki:
- ok. 400 g makaronu (może być to makaron łazankowy, ale świetnie sprawdzą się także wstążki, kokardki, czy świderki),
- 300 g kapusty kiszonej,
- duża garść suszonych grzybów,
- 1 większa cebula,
- sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, kminek,
- tłuszcz do smażenia, najlepiej domowy smalec.
Łazanki z kapustą i grzybami - zrób je jak babcia
- Na początku zajmij się kapustą. Jeśli uważasz, że jest zbyt kwaśna - przepłucz ją, jednak ja tego nie praktykuję - wolę, kiedy jest kwaśna.
- Następnie przesiekaj ją, włóż do garnka, zalej wodą, dodaj kilka listków laurowych i kilka kulek ziela i na średnim ogniu ugotuj do miękkości.
- Kiedy kapusta się gotuje, zajmij się grzybami - wcześniej warto je namoczyć, najlepiej pomyśleć o tym kilka godzin wcześniej, ale jeśli zalejesz je gorącą wodą, cały proces przygotowania nieco się przyspieszy.
- Namoczone suszone grzyby drobno posiekaj, cebulę także posiekaj i zeszklij na rozgrzanej patelni z odrobiną smalcu. Następnie dodaj grzyby i duś całość, aż z grzybów odparuje woda i apetycznie się przysmażą - to może potrwać nawet 15 minut. Na koniec lekko osól.
- Makaron ugotuj al dente w lekko osolonej wodzie. Następnie odcedź go i przełóż do miski. Dodaj ugotowaną kapustę oraz podsmażone grzyby. Całość dokładnie wymieszaj i podawaj. Łazanki świetnie smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Wskazówka: Jeśli nie masz pod ręką suszonych grzybów, z powodzeniem możesz użyć pieczarek albo boczniaków. To nawet szybsze rozwiązanie, bo nie musisz grzybów namaczać. Wystarczy, że pokroisz je na kawałki lub zetrzesz na tarce i poddusisz do miękkości.