Kasza jaglana, która jest głównym składnikiem jaglanki, ma wiele walorów zdrowotnych. Jest źródłem witamin z grupy B, potasu, fosforu, wapnia i lecytyny. Ta ostatnia wspomaga pracę mózgu, pamięć i koncentrację. Nie można też nie wspomnieć o krzemie, który odpowiada za ładne i zdrowe włosy, paznokcie oraz skórę. Ponadto kasza jaglana polecana jest na przeziębienie, w czasie infekcji górnych dróg oddechowych, ponieważ wysusza nadmiar wydzieliny i zmniejsza zapalenie błon śluzowych.
Jedzenie kaszy jaglanej usprawnia działanie jelit. Ułatwia trawienie i zapobiega zaparciom. Przyspiesza przemianę materii i wspomaga odchudzanie, choć oczywiście należy pamiętać, że nie jest magicznym składnikiem, dzięki któremu szybko stracimy zbędne kilogramy. Polecana jest również w chorobach nerek i wątroby.
Jest lekkostrawna i nie zawiera glutenu. Ma za to dużo polifenoli, czyli substancji, które rozprawiają się z nadmiarem wolnych rodników. Dzięki temu spowalniają proces starzenia i zmniejszają ryzyko wystąpienia różnych chorób, także nowotworowych.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Zrobienie jaglanki zaczynamy od ugotowania kaszy. To ważny krok, bo zdarza się, że kasza jaglana po ugotowaniu ma gorzkawy posmak. By pozbyć się tej goryczki, kaszę trzeba opłukać i sparzyć we wrzątku. Zatem przesypujemy ją na sitko, płuczemy pod zimną wodą, odlewamy ją, i zalewamy wrzątkiem. Wodę znów odlewamy.
Przekładamy kaszę do garnka i wlewamy mleko lub napój. Gotujemy pod przykryciem przez około 20 minut. Kasza powinna wchłonąć płyn, ale nie może się przypalić. Co do mieszania kaszy w trakcie gotowania, to zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Jeśli ma być sypka, nie powinno się jej mieszać. Jeśli ma mieć konsystencję papki, można zamieszać ją parę razy.
Pod koniec gotowania dodajemy miód. Mieszamy dokładnie i wyłączamy ogień. Jaglankę udekoruj plasterkami banana i świeżymi owocami (jesienią i zimą można użyć innych niż leśne, np. jabłek, gruszek itp.). Posyp płatkami migdałowymi lub ulubionymi orzechami.