-
Haps
-
Jak przygotować
- To najlepsza zupa na jesień. Weź kapustę i trzy mięsa, a bez dokładki się nie obejdzie
To najlepsza zupa na jesień. Weź kapustę i trzy mięsa, a bez dokładki się nie obejdzie
Kapuśniak to jedna z ulubionych zup Polaków. Jest kwaśna, esencjonalna i potrafi rozgrzać i ciało, i duszę, kiedy za oknem plucha. Dzisiejszy przepis na kapuśniak jest wyjątkowy. Będzie to twoja ulubiona potrawa z kiszoną kapustą, a to dzięki wywarowi. Postaw na trzy mięsa, a bez dokładki się nie obejdzie.
Polacy uwielbiają intensywne, kwaśne smaki. Zajadamy się treściwym bigosem, pożywnym żurkiem i pełnym aromatu kapuśniakiem. Dziś podpowiemy ci, jak zrobić najlepszy kapuśniak twojego życia. Podstawą są trzy mięsa. Najlepiej postawić na żeberka - surowe i wędzone - przyda się także boczek. Taka zupa postawi na nogi w najbardziej leniwy i ponury dzień.
Zobacz wideo Zobacz przepis na gołąbki bez zawijania
Najlepszy przepis na kapuśniak. Na tych mięsach będzie prima sort
Składniki:
- ok. 700 g wędzonych żeberek,
- 700 g żeberek surowych,
- 300 g boczku,
- 1 duża cebula,
- pęczek włoszczyzny,
- pół dużej główki białej kapusty,
- 500 g kiszonej kapusty (lub więcej, jeśli wolisz kwaśne zupy),
- sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, majeranek,
- kilka ziemniaków,
- 3-4 ząbki czosnku.
Kapuśniak na trzech mięsach - sposób wykonania:
- Wędzone i surowe żeberka podziel na mniejsze kawałki i zalej zimną wodą. Na wolnym ogniu zagotuj i zbierz szumowiny. Następnie dodaj liście laurowe i ziele angielskie oraz włoszczyznę. Gotuj na wolnym ogniu.
- Kiszoną kapustę lekko odciśnij z soku (sok zachowaj) i poszatkuj na desce. Boczek pokrój w kostkę, cebulę posiekaj. Następnie wytop boczek na suchej patelni, dodaj cebulę i smaż do zeszklenia.
- Kiedy cebula się zeszkli, dodaj posiekaną kapustę i smaż całość przez ok. 10 minut.
- Kiedy kapusta się podsmaża, dodaj pokrojone w kostkę ziemniaki oraz poszatkowaną białą kapustę. Wywar posól delikatnie i dodaj pieprz.
- Kiedy ziemniaki i mięso będą miękkie, dodaj zawartość patelni. Gotuj dalej, aż kapusta kiszona będzie miękka (biała szybko mięknie). Pod koniec gotowania dopraw do smaku sokiem z kiszonej kapusty.