Na jakich grzybach można najwięcej zarobić? Oto najdroższe gatunki. Dwa z nich rosną w Polsce

Niektórzy na grzybobranie wybierają się z pasji, inni z chęci zarobku. Na niektórych gatunkach można sporo zarobić. Co ciekawe, dwa spośród tych najcenniejszych i najbardziej pożądanych rosną dość pospolicie w polskich lasach. Jakie grzyby są najdroższe? Zobaczcie sami.

Na świecie jest mnóstwo gatunków grzybów, ale tych pięć potrafi osiągać najwyższe ceny. Są to yarsa gunbu, inaczej kordyceps bądź maczużnik chiński, grzyb matsutake, czyli gąska sosnowa, trufla biała oraz… smardze i pieprzniki jadalne, zwane też potocznie kurkami. Co więcej, dwa ostatnie rosną w Polsce. A ile można na nich zarobić? Będziecie zaskoczeni. 

Zobacz wideo Drogie grzyby rosną w centrum miasta! Są jednymi z najsmaczniejszych

Smardze to jedne z najdroższych grzybów. W Polsce są pod ochroną

Smardze występują niemal na całym świecie. Wyjątkiem jest Antarktyda. W Polsce mają status grzybów rzadkich, w latach 1983-2014 były pod ścisłą ochroną, a od 2014 roku jedynie częściową. Obecnie zbierać można je tylko w uprawach ogrodniczych, ogrodach, szkółkach leśnych i terenach zieleni. Bez obostrzeń można je jednak zbierać w Czechach i Słowacji.

Smardze są cenione za smak, choć spożywać je można tylko po wcześniejszej obróbce, bo na surowo są toksyczne dla człowieka. Jak podaje serwis dzieńdobry.tvn.pl, kilogram tych grzybów może kosztować nawet dwa tysiące złotych. 

Pieprzniki jadalne też należą do najbardziej cenionych grzybów. I nic dziwnego

Drugim gatunkiem, który rośnie w Polsce, są pieprzniki jadalne, czyli kurki. One również występują na całym świecie, poza Antarktydą. W naszym kraju są uznawane za pospolite i bardzo często zbierane przez grzybiarzy. Kurki są smaczne, aromatyczne i charakterystycznie chrupkie, a kosztują około 25-30 zł za kilogram w drugiej części sezonu.

W lipcu i pierwszej połowie sierpnia ich cena waha się między 40 a 75 zł. Z kolei cena suszonych pieprzników jadalnych może wynieść nawet 1800 złotych za kilogram. Co ciekawe, były podejmowane próby uprawiania kurek, ale niestety wszystkie zakończyły się niepowodzeniem. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: