Kotlet schabowy to klasyka polskiej kuchni i chociaż powstał jako inspiracja wiedeńskim sznyclem, to trzeba przyznać, że wieprzowy kotlet ma specjalne miejsce w sercach wielu Polaków. Przepis na schabowego jest banalny - rozbite płaty mięsa panieruje się i smaży na złoty kolor. Jednak czasami schabowe wychodzą twarde i zwyczajnie niesmaczne. Podpowiemy, jak temu zaradzić.
Zobacz wideo Zobacz przepis na idealny jesienny obiad
Oczywiście często zależy to od mięsa, jednak zawsze warto wcześniej zamarynować kotlety. Wiele osób moczy je w mleku. Ja też tak robiłam, aż odkryłam lepszy sposób. Od tamtej pory moczę schabowe w maślance. Mięso wychodzi delikatne, kruche i nie czuć w nim tego charakterystycznego, czasami nieprzyjemnego, zapachu wieprzowiny.
Kotlety schabowe. Robię je tak i każdy chce dokładkę
Składniki:
- kilka płatów schabu rozbitego na kawałki,
- 1 większa cebule,
- 500 ml maślanki naturalnej,
- 3 jajka,
- mąka pszenna,
- bułka tarta,
- sól i pieprz do smaku,
- smalec do smażenia.
Kotlety schabowe w maślance. Sposób wykonania:
- Rozbite płaty schabu włóż do miski. Cebulę pokrój w piórka i obłóż nią mięso. Następnie zalej całość maślanką, dodaj trochę soli i pieprzu. Odłóż na kilka godzin do lodówki. Możesz także na całą noc.
- Kiedy mięso już zamarynuje się w maślance, wyjmij je z lodówki, lekko oczyść, jednak nie osuszaj - resztki marynaty dodadzą smaku. Pamiętaj także, by pozostawić mięso na chwilę na blacie, by nabrało temperatury pokojowej.
- Teraz czas na panierowanie. Płaty schabu lekko dopraw solą i pieprzem z obu stron, następnie obtocz najpierw w mące, a potem w roztrzepanym jajku i bułce tartej. Możesz zapanierować podwójnie.
- Na patelni porządnie rozgrzej sporą ilość smalcu. Następnie połóż na nim kotlety i na umiarkowanej mocy palnika smaż na złoty kolor z obu stron. Podawaj od razu po usmażeniu - najsmaczniejsze schabowe to te prosto z patelni.