Trzymasz jajka na drzwiach lodówki? Eksperci: to najgorsze miejsce, szybciej się zepsują

Prawie każdy model lodówki ma na drzwiach plastikowy stojak na jajka. Jednak trzymanie ich w tym miejscu powoduje, że szybciej się psują. Dlaczego? Chodzi o nagłe zmiany temperatury.

Jajka trzymane na drzwiach lodówki szybciej tracą świeżość, a do tego prędzej ulegają zepsuciu, bo przy każdym otwarciu i zamknięciu chłodziarki są narażone na wahania temperatury.

Tymczasem to właśnie utrzymanie jej na tym samym poziomie jest w przypadku przechowywania jajek najważniejsze. Podkreślają to specjaliści z różnych branż, w tym redaktorka serwisu "Good Housekeeping" poświęconego dbaniu o dom, Sara Benwell.

Nie musisz się męczyć z brzydkimi zapachami z lodówki. Mamy na to kilka skutecznych sposobów

Zobacz wideo

Według niej jajka najlepiej "czują się" w papierowej wytłoczce umieszczonej na środkowej półce w lodówce.

Serwis The Independent uzupełnia jej radę zaleceniami British Egg Information Service. Zgodnie z nimi jajka powinno się trzymać z daleka od jakiegokolwiek surowego mięsa (z uwagi na ryzyko przeniesienia niebezpiecznych bakterii) i produktów o intensywnym zapachu (skorupki jajek są porowate i mogą pochłaniać niektóre aromaty).

Zalecenia redaktorki potwierdza też Katarzyna Gawrońska, Główny Specjalista Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. Ekspertka podkreśla, że w przypadku przechowywania jaj unikanie nagłych zmian temperatury jest bardzo ważne i że ta niższa ogranicza aktywność bakterii (czytaj więcej: Jak przechowywać jajka i do kiedy je jeść? Myć czy nie myć przed jedzeniem? Pytamy eksperta).

Inaczej w domu, inaczej w sklepie

Dlaczego w takim razie w supermarketach wytłoczki z jajkami stoją na półkach, a nie w lodówkach? Po pierwsze, dlatego, że panująca w sklepach temperatura jest stała i wynosi mniej niż 20 stopni, a to dla jajek optymalne warunki.

Poza tym, gdyby były przechowywane w chłodziarkach, po wyniesieniu ze sklepu byłyby narażone na duże wahania temperatury (na przykład w nagrzanym samochodzie), zanim z powrotem trafiłyby do lodówki w domu.

Więcej o:
Komentarze (41)
Trzymasz jajka na drzwiach lodówki? Eksperci: to najgorsze miejsce, szybciej się zepsują
Zaloguj się
 • ruski_serwer

  Oceniono 15 razy 11

  Otwarcie lodówki 10x dziennie na <10s nie spowoduje zauważalnego /mierzalnego/ wzrostu temperatury jajka. Artykuł z czapy.

 • voyteko

  Oceniono 10 razy 10

  przy takich zmianach temperatury pisklata nie moga sie wykluc...( a tak na marginesie to na drzwiach lodowki trzymam KURZE jajka od ponad 30stu lat i nigdy sie nie zepsuly...)

 • pumpernik

  Oceniono 11 razy 9

  Pewnego razu, gdy otworzyłem drzwi do lodówki i długo zastanawiałem się,
  co by tu zjeść na śniadanie, to mi się kurczak wykluł.

 • trottel

  Oceniono 11 razy 9

  "Według niej jajka najlepiej "czują się" w papierowej wytłoczce umieszczonej na środkowej półce w lodówce." - a możecie sprecyzować czy lepiej po prawej czy lewej stronie półki??

 • swerd

  Oceniono 11 razy 9

  złosliwi producenci lodówek. daja szuflade na jaja w takim miejscu żeby sie jak najszybciej popsuły.
  a przecież najlepsze miejsce na jaja to majty

 • wiecej.niz.jedno.zwierze

  Oceniono 8 razy 8

  Nie wiedziałem, że istnieją eksperci od trzymania jajek w lodówce.

 • jaceq

  Oceniono 8 razy 8

  Ja trzymam jajka na drzwiach lodówki, ale nie ma obawy by się zepsuły, ponieważ nie jestem w stanie wytrzymać długo w tej pozycji.

 • 11krzych

  Oceniono 6 razy 6

  Psują się, bo jak położysz jajka na drzwiach, to niby jak zamknąć lodówkę?

 • plastikpiokio

  Oceniono 4 razy 4

  a ja trzymam w worku i to już 50 lat i wciąż pachną swieżo .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX