"Te małe rzeczy mogą wydawać się nieszkodliwe". Restauracja ukarana za podawanie gościom różnych menu

Miało być szarmancko, a wyszło... szowinistycznie. Restauracja La Rosa Nautica w Peru została ukarana wysoką grzywną za podawanie innych kart menu kobietom i mężczyznom. Na czym polegał problem?

Wysoka kara dla restauracji za podawanie różnych menu

Kelnerzy restauracji La Rosa Nautica podawali mężczyznom menu nieco inne od tego, które dostawały towarzyszące im kobiety. Za ten zwyczaj lokal został postawiony przed sądem i ukarany wysoką grzywną. Czym różniły się oba rodzaje menu?

Jak podaje serwis Delish.com, niebieskie menu, które dostawali mężczyźni, składało się z potraw oraz cen. Złote menu, które otrzymywały kobiety im towarzyszące, zawierało jedynie spis dań bez wskazywania, ile kosztują. Zamysł restauracji był taki, aby podkreślić pozycję pań - by skupiły się na przyjemności płynącej ze spędzenia romantycznego wieczoru z partnerem, zamiast zastanawiać się nad kosztem posiłku.

Jeśli macie ochotę na pyszną przekąskę lub kolację, koniecznie sprawdźcie przepis na nasze roladki z łososiem. Ten smak nie dyskryminuje, a z pewnością zachwyci i mężczyzn, i kobiety:

Zobacz wideo

Kara za dyskryminujące karty menu

W związku z taką praktyką restauracja została pozwana o nierówne traktowanie obu płci. Decyzją sędziów, La Rosa Nautica została ukarana grzywną o równowartości 62 tysięcy dolarów.

Te małe rzeczy mogą wydawać się nieszkodliwe, ale ostatecznie stają się podstawą szowinistycznej konstrukcji wzmacniającej różnice między mężczyznami i kobietami

- powiedziała serwisowi Liliana Cerrón, urzędniczka Narodowego Instytutu Obrony Wolnej Konkurencji i Ochrony Własności Intelektualnej, który zasądził karę dla restauracji. Poza grzywną właściciele lokalu mają wprowadzić wewnętrzne zmiany, które nie będą dyskryminować żadnej z płci. Karty menu dla kobiet i mężczyzn mają być jednakowe, a personel musi zostać przeszkolony w zakresie dyskryminacji. Zarząd lokalu ma także opublikować notkę na ten temat, która ma brzmieć następująco:

Zabrania się dyskryminowania konsumentów ze względu na pochodzenie, rasę, płeć, język, religię, opinię, sytuację ekonomiczną, niepełnosprawność, orientację seksualną, tożsamość płciową lub inne płaszczyzny.

Zobacz również:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.