"Te małe rzeczy mogą wydawać się nieszkodliwe". Restauracja ukarana za podawanie gościom różnych menu

Miało być szarmancko, a wyszło... szowinistycznie. Restauracja La Rosa Nautica w Peru została ukarana wysoką grzywną za podawanie innych kart menu kobietom i mężczyznom. Na czym polegał problem?

Wysoka kara dla restauracji za podawanie różnych menu

Kelnerzy restauracji La Rosa Nautica podawali mężczyznom menu nieco inne od tego, które dostawały towarzyszące im kobiety. Za ten zwyczaj lokal został postawiony przed sądem i ukarany wysoką grzywną. Czym różniły się oba rodzaje menu?

Jak podaje serwis Delish.com, niebieskie menu, które dostawali mężczyźni, składało się z potraw oraz cen. Złote menu, które otrzymywały kobiety im towarzyszące, zawierało jedynie spis dań bez wskazywania, ile kosztują. Zamysł restauracji był taki, aby podkreślić pozycję pań - by skupiły się na przyjemności płynącej ze spędzenia romantycznego wieczoru z partnerem, zamiast zastanawiać się nad kosztem posiłku.

Jeśli macie ochotę na pyszną przekąskę lub kolację, koniecznie sprawdźcie przepis na nasze roladki z łososiem. Ten smak nie dyskryminuje, a z pewnością zachwyci i mężczyzn, i kobiety:

Zobacz wideo

Kara za dyskryminujące karty menu

W związku z taką praktyką restauracja została pozwana o nierówne traktowanie obu płci. Decyzją sędziów, La Rosa Nautica została ukarana grzywną o równowartości 62 tysięcy dolarów.

Te małe rzeczy mogą wydawać się nieszkodliwe, ale ostatecznie stają się podstawą szowinistycznej konstrukcji wzmacniającej różnice między mężczyznami i kobietami

- powiedziała serwisowi Liliana Cerrón, urzędniczka Narodowego Instytutu Obrony Wolnej Konkurencji i Ochrony Własności Intelektualnej, który zasądził karę dla restauracji. Poza grzywną właściciele lokalu mają wprowadzić wewnętrzne zmiany, które nie będą dyskryminować żadnej z płci. Karty menu dla kobiet i mężczyzn mają być jednakowe, a personel musi zostać przeszkolony w zakresie dyskryminacji. Zarząd lokalu ma także opublikować notkę na ten temat, która ma brzmieć następująco:

Zabrania się dyskryminowania konsumentów ze względu na pochodzenie, rasę, płeć, język, religię, opinię, sytuację ekonomiczną, niepełnosprawność, orientację seksualną, tożsamość płciową lub inne płaszczyzny.

Zobacz również:

Więcej o:
Komentarze (48)
"Te małe rzeczy mogą wydawać się nieszkodliwe". Restauracja ukarana za podawanie gościom różnych menu
Zaloguj się
 • romantic3

  Oceniono 2 razy 2

  Co za idiotyzm! Nie wierzę, że jak pani zażyczyła sobie menu z cenami, to go nie dostała. Ja bezskutecznie szukałem takiej restauracji w Warszawie, ponieważ chciałem zaprosić rodziców na kolację z okazji rocznicy ich ślubu a wiem, że oni zwracają uwagę na ceny. Powinna być wersja menu bez cen, jeśli chcę zaprosić gościa.

 • bartekgryko

  Oceniono 4 razy 2

  u nas też jest zwyczaj, by do klubów wpuszczać panie bez opłat, co narusza konstytucyjną zasadę równości i jest dyskryminacją z uwagi na płeć

 • helwiusz

  Oceniono 4 razy 2

  Rozumiem, że założenie kierownictwa lokalu było takie, że goście przychodzą tam parami, a płaci zawsze mężczyzna. Kobieta dostawala menu bez cen, aby wybierała najdroższe nawet dania bez wyrzutu sumienia, że fundatora naraża na nadmierne koszty. Mężczyźnie zostawałoby w tej sytuacji robić dobrą minę do złej gry, zacisnąć zęby i płacić. Wypadałoby zapytać - wobec kogo takie założenie było dyskryminujące? Redakcja wyraźnie sugeruje, że wobec kobiet, zgodnie z apriorycznym założeniem, że wszelkie zróżnicowanie między płciami jest automatycznie dyskryminacją kobiet. Ale ja mam wrażenie, że w tym przypadku jest akurat przeciwnie.

 • 0roman0

  Oceniono 4 razy 2

  Peru stracone. A od Peru zaraza rozleje się na całą Amerykę Płd.

 • lukki69

  Oceniono 4 razy 2

  Ja pierd...świat zmienia się w ciemnogród....lewactwo zawsze niesie ze sobą zagładę...zaczyna się od walki o czyjeś prawa a kończy cenzurą zamordyzmem i bantustanem....

 • minkat

  Oceniono 4 razy 2

  A potem faceci sie dziwia, ze niektore kobiety nie widza powodu placenia za cokolwiek?

 • strach_sie_bac

  Oceniono 8 razy 2

  "Zabrania się dyskryminowania ze względu na pochodzenie, rasę, płeć, język, religię, opinię, sytuację ekonomiczną, niepełnosprawność, orientację seksualną, tożsamość płciową lub inne płaszczyzny."

  Na Nowogrodzkiej powinni w ramki oprawić ten tekst i powiesić na ścianie nad głową prezesa tysiąclecia.

 • pardonsik

  Oceniono 1 raz 1

  Fajna miejscówka - piękne miejsce ( ze zdjęcia ) !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX