Najlepsza restauracja sushi na świecie wyrzucona z kart przewodnika Michelin. Jadł tam m.in. Barack Obama

Tak szumna degradacja jednej z najlepszych restauracji na świecie nie zdarza się często. Z przewodnika Michelin usunięto słynną restaurację sushi w Japonii. Ale powodem nie jest spadek standardu.

Słynna restauracja usunięta z listy Michelin

Znajdująca się w japońskim Tokio restauracja Sukiyabashi Jiro od 2007 niezmiennie figurowała w czerwonym przewodniku, rok po roku zdobywając maksymalną liczbę gwiazdek. To luksusowy lokal, w którym gościł Barack Obama podczas spotkania z premierem Japonii w 2014 roku, a także francuski szef kuchni Joël Robuchon, aktor Hugh Jackman czy piosenkarka Katy Perry.

Problem z miejscami

Jednak nie jest to typowa restauracja z ogromną liczbą stolików. Sukiyabashi Jiro ma zaledwie... 10 miejsc. Zbyt mała liczba miejsc i zbyt duże kolejki sprawiły, że dla większości ludzi spróbowanie słynnego sushi było niemożliwe. 

Właściciel zdecydował się zmienić charakter lokalu na ekskluzywny. Spośród tych, którzy są gotowi wydać 40 tysięcy jenów (czyli niecałe 1500 złotych) za menu dobrane przez szefa kuchni, dostaną się tam jedynie wybrani: stali bywalcy, osoby, które mają znajomości lub te, które zarezerwują miejsca poprzez konsjerża luksusowego hotelu. To właśnie z tego powodu usunięto lokal z listy Michelin.

Jeśli naszła was ochota na jedzenie japońskie, koniecznie sprawdźcie nasz przepis na krokiety ziemniaczane korokke. I proste, i pyszne!

Zobacz wideo

Jak powiedziała rzeczniczka prasowa przewodnika, cytowana przez serwis The Guardian:

Sukiyabashi Jiro nie realizuje rezerwacji dla ogółu społeczeństwa, co sprawia, że mieści się poza zakresem naszego Przewodnika. To nieprawda, że restauracja straciła swoje gwiazdki, po prostu nie jest już uwzględniona w przewodniku Michelin. Naszą polityką jest, by prezentować lokale, które każdy może odwiedzić.

Tokio nadal stolicą kulinarną

Pomimo usunięcia restauracji z czerwonego przewodnika Tokio nadal pozostaje kulinarną stolicą świata. Na chlubnej liście znajduje się aż 266 lokali, które otrzymały gwiazdki Michelin, z czego 11 wyróżniono najwyższą oceną w postaci trzech gwiazdek.

Zobacz również:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.