Na czym polega hycowanie mięsa? Dzięki niemu można jeść wędzonki nawet przez kilka miesięcy

Domowe wędliny, polędwice i kiełbasy to coś, w czym Polacy nie mają sobie równych. Nie dodaje się do nich chemii, a za to aromatyczne przyprawy i dużo serca, ponieważ wędzonki wymagają trochę pracy. Jednym ze sposobów ich przygotowania jest hycowanie. Brzmi osobliwie? Wyjaśniamy, co to takiego.

Wędzonki kupne czy domowe?

Wiele dostępnych w sklepach mięs pozostawia sporo do życzenia. Często dodaje się do nich całą masę sztucznych konserwantów, bywają bardzo tłuste, napompowane wodą i niejednokrotnie po prostu nie są smaczne. A większość z nich z pewnością ustępuje smakiem tym domowym, bogatym w przyprawy oraz zioła i uwędzonym własnoręcznie, na przykład w dymie z drewna olchowego czy owocowego. Już sam zapach przenosi nas dekady wstecz, gdy wiele domowych gospodyń i gospodarzy samodzielnie zajmowało się przyrządzaniem mięs.

Hycowanie mięs - sposób na zapasy

Choć 'hycowanie' to nazwa niepodobna do niczego, znają ją doświadczeni wędzarze. To proces, który pozwala na lepsze zakonserwowanie mięs i nadanie im bardziej intensywnego smaku oraz aromatu. Zahycowane kiełbasy i wędliny można jeść na długo po przygotowaniu, bo właśnie w tym celu opracowano tę metodę - by można było zrobić zapasy.

Hycowanie mięs - sposób na zapasyHycowanie mięs - sposób na zapasy Fot. Shutterstock/Voyagerix

Na czym polega hycowanie?

Niekiedy mówi się o tej metodzie, jako o całym procesie, a jest to jedynie jego część. To końcowy etap przyrządzania wędzonych mięs, czyli ponowne wędzenie.

W pierwszej kolejności kawałki surowego schabu, szynki czy boczku pekluje się w soli i aromatycznych przyprawach (najczęściej w jałowcu, zielu angielskim, liściach laurowych i czosnku), po czym wędzi przez kilka godzin. Następnie studzi się je i ponownie umieszcza w wędzarni. Niekiedy trwa to nawet kilka dni, w zależności od temperatury wewnątrz. Dzięki temu procesowi, pozbywamy się sporej ilości wody z mięsa (nawet 30 procent). W przeciwieństwie do popularnych metod przygotowywania wędzonek, takich mięs po wędzeniu się nie parzy. 

Skąd wziąć wędzarnię?

Jest na to kilka sposobów - wystarczy, że macie do dyspozycji kawałek przestrzeni na świeżym powietrzu. O tym, jak zrobić domową wędzarnię, pisaliśmy w osobnym artykule

Łatwo jest zrobić namiastkę wędzarni we własnej kuchni. Nie wystarczy co prawda na kilka godzin wędzenia, ale idealnie sprawdzi się do zaromatyzowania potraw tak, jak zrobiła to Adriana. Sami zobaczcie, jak przyrządziła śledzia.

Tradycyjny smak hycowanych mięs

Hycowane kiełbasy i wędliny są ciemne z zewnątrz, a sam środek często pozostaje jaśniejszy. Świadczy to o tym, że jest lekko surowy. Jest to zależne od temperatury oraz czasu wędzenia. W trakcie przechowywania mięso dojrzeje i będzie zachwycać fantastycznym smakiem domowej wędzonki. Podsuszone w ten sposób schaby czy kiełbasy można przechowywać przez kilka miesięcy, niektórzy jedzą je nawet po ponad roku. Powinny jednak znajdować się w przewiewnym, niezbyt wilgotnym miejscu.

Kiełbasa swojska wąchocka hycowana - chluba Wąchocka 

Przy okazji tego tematu nie wypada nie wspomnieć o wyjątkowym wyrobie, który zasłynął właśnie z tego, że jest hycowany. Mowa o kiełbasie swojskiej wąchockiej hycowanej. To jeden ze sztandarowych wyrobów wędzarzy z Wąchocka. Od 2010 roku figuruje na chlubnej, ministerialnej Liście produktów tradycyjnych. Jej wyrabianie zapoczątkowali najprawdopodobniej Cystersi, a tradycja ta jest nierozerwalnie związana z miastem od setek lat. 

Zobacz również:

Więcej o:
Komentarze (3)
Na czym polega hycowanie mięsa? Dzięki niemu można jeść wędzonki nawet przez kilka miesięcy
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 2 razy 2

  A czy autor WIE, w jaki sposób powstają hiszpańska Jamon Iberica, albo czarnogórski prsziut? :-)

 • baca56

  0

  Normalne, tradycyjne wędzenie jest w UE praktycznie zakazane od kilku lat, bo podobno jest szkodliwe dla zdrowia. Tradycyjnie wędzonych wędlin nie można wprowadzać do obrotu - można je robić tylko na własne potrzeby. Tzw. "wędzonki" w sklepach uzyskuje się przez zanurzenie wędliny w specjalnym roztworze, który ma nadać kolor i namiastkę "wędzonego" smaku.

 • nukula4

  0

  To już wiem dlaczego od paru lat nie widziałem w lesie jałowca - chyba pora wziąć go pod ochronę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX