Jak zrobić kiełbasę, czyli przepis na znakomity przysmak własnej roboty

Jak zrobić kiełbasę? To pytanie w dzisiejszych czasach nie pada zbyt często. Łatwiej jest nam wyjść do sklepu i kupić gotowy produkt. A własnoręcznie przygotowana jest naprawdę smaczna i sprawdzi się nie tylko na kanapce. Jak przygotować kiełbasę samemu? Przedstawiamy kilka wskazówek.
Zobacz wideo

Robienie kiełbasy w domu

Robienie kiełbasy w domu niesie same korzyści. Po pierwsze, sami mamy wpływ na to, ile i jakie mięso oraz przyprawy znajdą się w naszym wyrobie, a przede wszystkim na to, co się w nim nie znajdzie, czyli konserwanty. Domowe kiełbasy są też tańsze od tych, dostępnych w sklepach. Najważniejszym zaś pozytywem jest niesamowity i niepowtarzalny smak, który stworzyliśmy sami.

Podpowiadamy wam, jak przyrządzić domową kiełbasę samodzielnie. Będzie ona idealną propozycją na zbliżającą się Wielkanoc. Potrzebujecie jedynie kilku składników, które dostaniecie w każdym sklepie mięsnym oraz maszynkę do mielenia mięsa ze specjalną końcówką do nadziewania kiełbasy. Poniżej prezentujemy prosty przepis.

Jak zrobić wiejską kiełbasę? - składniki:

  • 3 kg mięsa wieprzowego (karkówka, łopatka, szynka - możemy użyć wszystkich elementów po trochu)
  • 1 kg boczku
  • 30 g soli + 30 g soli peklowej
  • 40 g czosnku (wyciśniętego przez praskę)
  • 20 g mielonego czarnego pieprzu
  • 1 łyżeczka ziaren gorczycy
  • 12 g suszonego majeranku
  • 2 szklanki wody
  • 4 m cienkich jelit wieprzowych

Jak zrobić wiejską kiełbasę? - krok po kroku:

  1. Mięso mielemy. Jeśli lubimy drobniejsze, możemy zrobić to przy użyciu końcówki z małymi otworami.
  2. Do środka dodajemy wszystkie przyprawy. Lepiej nie zastępować soli peklowej zwykłą. Zawiera ona bowiem dodatek saletry, który zapobiega szybkiemu psuciu się mięsa.
  3. Mięso wyrabiamy ręcznie przez 30 minut do momentu, aż przestanie przyklejać się do dłoni. Co jakiś czas dolewamy trochę wody.
  4. Jelita wieprzowe sprzedawane w sklepach mięsnych są przechowywane w soli. Przed nabiciem ich mięsem, musimy tę sól wypłukać. W tym celu namaczamy je przez 20 minut w letniej wodzie, po czym delikatnie płuczemy małym strumieniem bieżącej wody zarówno na zewnątrz, jak i w środku.
  5. Zabieramy się za nadziewanie jelit. Jeśli nie mamy wprawy w wykonywaniu tej czynności, lepiej jest użyć maszynki ręcznej. Łatwiej będzie kontrolować szybkość nadziewania. Do maszynki przytwierdzamy podłużną końcówkę i smarujemy ją tłuszczem, aby łatwiej było nałożyć na nią całe jelito.
  6. Na końcu jelita robimy supeł, do maszynki wkładamy pierwszą porcję mięsa i zaczynamy kręcić wajchą. Warto robić to we dwójkę tak, aby jedna osoba obsługiwała maszynkę, a druga pilnowała, by mięso rozkładało się równomiernie w jelicie.
  7. Należy uważać, aby pomiędzy kawałkami mięsa nie powstawały dziury z powietrzem.
  8. Gdy nadziejemy ok. 10-15 cm kiełbasy, możemy zawinąć ją kilkukrotnie wokół własnej osi. Dzięki temu powstaną zgrabne kiełbaski. Kawałki mogą być dłuższe. Gdy dojdziemy do końca jelita, zawiązujemy na nim supeł.
  9. Tak przygotowany wyrób zawieszamy na kijku i pozostawiamy do obeschnięcia na godzinę.

Robienie kiełbasy w domu

Powstałą kiełbasę możecie poddać obróbce termicznej w dwojaki sposób. Parzoną kiełbasę uzyskacie poprzez włożenie jej do wody o temperaturze 75 stopni Celsjusza na 20-30 minut. Jeśli zaś chcecie ją uwędzić, należy rozwiesić ją w wędzarni i obsuszać w temperaturze 40 st. Celsjusza przez godzinę przy otwartych drzwiczkach, a następnie, po zamknięciu drzwiczek, wędzić w 55 stopniach przez 3-4 godziny. Jeżeli nie macie możliwości wędzenia kiełbasy na własną rękę, wiele masarni czy prywatnych masarzy oferuje usługi wędzenia gotowych kiełbas. Warto zapytać o to w sklepie mięsnym.

Zobacz również:

Chorizo - co to jest? Jak przyrządzić dania z chorizo?

Boczek pieczony tradycyjny, rolowany i faszerowany. Jak i ile czasu piec boczek? Mamy przepis

Chleb gryczany, czyli pyszny bezglutenowy wypiek

Więcej o: