Bigos to danie, które ma status tradycyjnego w kuchniach polskiej, litewskiej oraz białoruskiej. W zależności od regionu, tradycji rodzinnych i gustów potrawę przyrządza się nieco inaczej.
Niektórzy dodają do bigosu wędzone śliwki, inni suszone, jeszcze inni nie dodają ich wcale. Zawsze jednak w bigosie musi królować kapusta, a konkretnie dwa jej rodzaje - kiszona oraz biała, a także kilka rodzajów mięs. My proponujemy przepis na tradycyjny bigos staropolski z kiszonej kapusty, który można wzbogacać ulubionymi dodatkami i podawać na wiele sposobów.
Jak ugotować dobry bigos? Przede wszystkim trzeba dać sobie nieco czasu. Bigos jest daniem czasochłonnym, choć nieskomplikowanym do przygotowania. Jest też wdzięczną potrawą, jeśli chodzi o odgrzewanie i przechowywanie - nie traci walorów smakowych z czasem, a wręcz ich nabiera.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Rady:
Bigos należy doprawić w zależności od upodobań. Ważne, żeby nie przesadzić z solą oraz pilnować, by danie nie było zbyt kwaśne.
Bigos można spokojnie zawekować i trzymać w lodówce przez kilka dni lub zamrozić. Najlepiej smakuje ze świeżym chlebem i kieliszkiem wódki, ewentualnie z ziemniakami czy makaronem. Stanowi sycące samodzielne danie, ale może być tez podawany jako dodatek do dania.
Bigos ma jedną wadę - dość łatwo go przypalić. Zapach przypalonej kapusty jest bardzo nieprzyjemny i nie pozwala rozkoszować się smakiem dania. Można jednak uratować sytuację, gdy niechcący przypalimy bigos. Wystarczy przełożyć go do innego garnka i wrzucić do niego... korek. Następnie gotować bigos wraz z korkiem przez chwilę, cały czas mieszając. Po niecałej minucie można wyciągnąć korek. Zapach przypalonej kapusty powinien zniknąć, a danie będzie ocalone.
Zamiast korka można również użyć skórki od razowego chleba lub obranego, surowego ziemniaka. Ten ostatni pomoże też w sytuacji, gdy niechcący przesolimy danie - ziemniak wchłonie nadmiar soli. W tym zadaniu sprawdzi się też porcja świeżej kapusty która zabije przesolony smak dania. Kiedy potrawa jest zbyt kwaśna, możemy natomiast dodać do niej nieco miodu lub cukru. Pod tym względem bigos jest niezwykle wdzięcznym daniem - w łatwy sposób daje się uratować przed zepsuciem.
Zobacz również:
Kiszenie kapusty w warunkach domowych. Jak to zrobić? Wcale nie tak trudno! [PRZEPIS]
Jak zrobić kapustę z grochem? Tradycyjne danie wigilijne krok po kroku