Początek sezonu na uwielbiane grzyby. W lasach pojawiły się już borowiki ceglastopore

Lubicie zbierać grzyby? Mamy dla was dobre wieści: w niektórych lasach pojawiły się już pierwsze borowiki ceglastopore. Sprawdźcie, gdzie ich szukać, jak przyrządzać i jakich grzybów szukać poza nimi.

Wybieracie się niebawem do lasu? Koniecznie patrzcie pod nogi, zwłaszcza jeśli mieszkacie na Pomorzu lub Podkarpaciu. W lasach pojawiły się już borowiki ceglastopore i sosnowe. Mamy dla was kilka porad, jak je zbierać.

Na grzyby w styczniu? Grzybiarze zacierają ręce. Grzyby rosną także zimą? Grzybiarze zachwyceni

Jak rozpoznać borowiki ceglastopore i sosnowe?

Borowiki ceglastopore charakteryzują się specyficzną kolorystyką. Ich kapelusze są ciemnobrązowe, ale siatki pod spodem mają kolor żółty, który z czasem staje się rdzawy. Trzonki grzybów także mają żółtą barwę, niekiedy obecne są na nich czerwonawe strzępki. Gdy się uszkodzi lub przekroi borowika ceglastoporego, jego wnętrze mocno sinieje. Można z nich przyrządzić pyszne zupy i sosy, należy jednak pamiętać, by dobrze ugotować grzyby, ponieważ są twarde i niedogotowane mogą powodować niestrawność. Wskazówki, jak je przygotować, znajdziecie w tym artykule:

Borowik ceglastopory to bardzo smaczny, często spotykany w polskich lasach grzyb. Ten rodzaj borowika trzeba spożywać po odpowiedniej obróbce termicznej, ponieważ źle przygotowany nie nadaje się do spożycia Prawdziwy wysyp borowików ceglastoporych! Nadleśnictwo publikuje film. Co za okazy!

Ze względu na te charakterystyczne cechy wiele osób obawia się zbierania borowików ceglastoporych, ponieważ myli je z borowikami szatańskimi. Przede wszystkim należy pamiętać, że te trujące grzyby nie są popularne w polskich lasach. Rzeczywiście mają podobny, krwistoczerwony trzonek, ale ich kapelusze są popielate. Starsze okazy wydzielają przykrą woń przypominającą zgniłą cebulę.

Od lewej: borowik sosnowy, ceglastopory i szatańskiOd lewej: borowik sosnowy, ceglastopory i szatański fot. (1) Paffka / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0; (2) Adam J / shutterstock.com; (3) Serjunco / shutterstock.com

Borowiki sosnowe zaś cechują się ciemnobrązową barwą kapelusza z lekkim odcieniem purpury lub fioletu. Trzon jest jasny, a "sitko" pod kapeluszem ma barwę od jasnożółtej do oliwkowej. Borowiki sosnowe, jak nazwa wskazuje, często rosną pod sosnami, czasem również pod bukami. 

Zobacz wideo Risotto grzybowe z boczkiem - poezja!

Sezon na kurczaka z lasu

Nie macie ochoty na leśne wędrówki? Wybierzcie się na pobliską łąkę lub do parku i poszukajcie... kurczaków na drzewach. To żółciaki siarkowe, bardzo smaczne grzyby, których nie pomylicie z niczym innym. Teraz trwa ich prawdziwy wysyp. O tym, jak je rozpoznawać i co z nich przyrządzić, przeczytacie tutaj:

Pojawiły się żółciaki siarkowe zwane kurczakami z drzewa. Jak się z nimi obchodzić? Podpowiadamy Żółciak siarkowy, czyli 'kurczak z drzewa'. Jak rozpoznać? Co z nich zrobić?

Natomiast jeśli chcecie być na bieżąco z informacjami, jakie grzyby można znaleźć w lasach i gdzie ich szukać, warto sprawdzić serwis Grzyby.pl. Dowiecie się, w których województwach warto już wybrać się na grzybobranie i jakich okazów można się spodziewać.

Więcej o: