Początek sezonu na uwielbiane grzyby. W lasach pojawiły się już borowiki ceglastopore

Lubicie zbierać grzyby? Mamy dla was dobre wieści: w niektórych lasach pojawiły się już pierwsze borowiki ceglastopore. Sprawdźcie, gdzie ich szukać, jak przyrządzać i jakich grzybów szukać poza nimi.

Wybieracie się niebawem do lasu? Koniecznie patrzcie pod nogi, zwłaszcza jeśli mieszkacie na Pomorzu lub Podkarpaciu. W lasach pojawiły się już borowiki ceglastopore i sosnowe. Mamy dla was kilka porad, jak je zbierać.

Jak rozpoznać borowiki ceglastopore i sosnowe?

Borowiki ceglastopore charakteryzują się specyficzną kolorystyką. Ich kapelusze są ciemnobrązowe, ale siatki pod spodem mają kolor żółty, który z czasem staje się rdzawy. Trzonki grzybów także mają żółtą barwę, niekiedy obecne są na nich czerwonawe strzępki. Gdy się uszkodzi lub przekroi borowika ceglastoporego, jego wnętrze mocno sinieje. Można z nich przyrządzić pyszne zupy i sosy, należy jednak pamiętać, by dobrze ugotować grzyby, ponieważ są twarde i niedogotowane mogą powodować niestrawność. Wskazówki, jak je przygotować, znajdziecie w tym artykule:

Ze względu na te charakterystyczne cechy wiele osób obawia się zbierania borowików ceglastoporych, ponieważ myli je z borowikami szatańskimi. Przede wszystkim należy pamiętać, że te trujące grzyby nie są popularne w polskich lasach. Rzeczywiście mają podobny, krwistoczerwony trzonek, ale ich kapelusze są popielate. Starsze okazy wydzielają przykrą woń przypominającą zgniłą cebulę.

Od lewej: borowik sosnowy, ceglastopory i szatańskiOd lewej: borowik sosnowy, ceglastopory i szatański fot. (1) Paffka / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0; (2) Adam J / shutterstock.com; (3) Serjunco / shutterstock.com

Borowiki sosnowe zaś cechują się ciemnobrązową barwą kapelusza z lekkim odcieniem purpury lub fioletu. Trzon jest jasny, a "sitko" pod kapeluszem ma barwę od jasnożółtej do oliwkowej. Borowiki sosnowe, jak nazwa wskazuje, często rosną pod sosnami, czasem również pod bukami. 

Zobacz wideo Risotto grzybowe z boczkiem - poezja!

Sezon na kurczaka z lasu

Nie macie ochoty na leśne wędrówki? Wybierzcie się na pobliską łąkę lub do parku i poszukajcie... kurczaków na drzewach. To żółciaki siarkowe, bardzo smaczne grzyby, których nie pomylicie z niczym innym. Teraz trwa ich prawdziwy wysyp. O tym, jak je rozpoznawać i co z nich przyrządzić, przeczytacie tutaj:

Natomiast jeśli chcecie być na bieżąco z informacjami, jakie grzyby można znaleźć w lasach i gdzie ich szukać, warto sprawdzić serwis Grzyby.pl. Dowiecie się, w których województwach warto już wybrać się na grzybobranie i jakich okazów można się spodziewać.

Więcej o:
Copyright © Agora SA