Kiedy są jagody w lesie? Sezon na te owoce jest bardzo krótki. Trzeba się spieszyć z ich zbieraniem

Kiedy są jagody w lesie? Pierwsze owoce pojawiają się późną wiosną, a sezon na nie trwa do końca lipca. Wtedy smakują najlepiej i mają najwięcej wartości odżywczych. Musimy jednak pamiętać o tym, by nie jeść ich prosto z krzaczka.

Więcej informacji o sezonowych owocach znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zobacz wideo Jagodzianki na maślance - hit lata [PRZEPIS]

Jagody to owoce uwielbiane przez wiele osób. Robimy z nich różnego rodzaju przetwory i dodajemy je do ciast oraz deserów. Często też się nimi zajadamy. Kiedy są jagody w lesie? To pytanie zadaje sobie każdy, kto chciałby je zbierać. Musimy jednak pamiętać o tym, by je umyć. Zjedzenie owoców prosto z krzaka może skończyć się bąblowicą, którą latem najłatwiej się zarazić. Warto także uważać, by nie pomylić jagody z innymi, trującymi owocami np. wilczą jagodą. 

ciasto z rabarbaremSzybkie ciasto z owocami ekspresowy przepis na sezonowy deser

Kiedy są jagody w lesie? Sezon na te owoce nie trwa zbyt długo

Pierwsze owoce pojawiają się w lesie już na początku czerwca. Do końca lipca możemy zbierać jagody i cieszyć się ich najlepszym smakiem. W szczycie sezonu zawierają najwięcej witamin, przeciwutleniaczy i soli mineralnych. Mają też bardzo mało kalorii (100 g owoców zawiera tylko 51 kcal). W niektórych miejscach jagody znajdziemy także w drugiej połowie sierpnia. Jest ich jednak niewiele (często zdarza się tak, że na jednym krzaczku ostaje się tylko kilka sztuk) i nie są już tak dobre. Owoce uwielbiają kwaśne gleby w lasach liściastych i iglastych. Często też rosną na wrzosowiskach.

Kiedy już znajdziemy owoce, musimy pamiętać o tym, by nie jeść ich prosto z krzaka. Na ich powierzchni mogą znajdować się larwy tasiemca bąblowcowego, który wywołuje bąblowicę. W większości przypadków przebiega bezobjawowo. Wiele jednak zależy od tego, w których miejscach zlokalizowane są torbiele. Jeśli pojawią się one w okolicach dróg żółciowych i naczyń krwionośnych, objawy będą silniejsze. Bąblowica po spożyciu jagód objawia się bólem brzucha, nudnościami, wymiotami i uczuciem pełności. Dlatego też warto umyć owoce przed zjedzeniem. 

Jak odróżnić mniszek lekarski od mlecza?Mniszek lekarski a mlecz - czym się różnią? To wcale nie jest ta sama roślina

Więcej o: