Nawet pięć tysięcy złotych kary za zerwanie grzyba? Uważaj, ten gatunek objęty jest ścisłą ochroną

Wyjście do lasu może skończyć się surowym mandatem, jeśli zerwiesz jeden z chronionych gatunków grzybów. Borowik królewski w koszyku może kosztować nas nawet pięć tysięcy złotych. Okaz objęty jest ścisłą ochroną zarówno w Polsce, jak i Europie.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wśród leśnych rarytasów występują także wyjątkowe okazy. Poza pięknymi i dziwacznymi grzybami możemy znaleźć też wyjątkowo cenne i rzadko występujące sztuki. Unikat czasami jednak warto zostawić w spokoju - zbieranie chronionych gatunków może nas słono kosztować. 

Leśny unikat może nas kosztować nawet pięć tysięcy złotych 

Wybierając się na grzyby, warto wcześniej pogłębić wiedzę w tym zakresie. Umiejętność rozróżnienia gatunków może początkowo wydawać się trudna, jednak z biegiem czasu staje się to nawykiem. Leśnym savoir-vivre powinno być przestrzeganie ciszy, szanowanie roślin i zwierząt, czy stosowanie się do lokalnych zasad. Wśród dobrych manier powinny znaleźć się także zasady dotyczące zbierania grzybów. Niektóre gatunki są ściśle chronione, z kolei inne silnie trujące. 

Zerwanie borowika królewskiego może nas słono kosztować. Gatunek to prawdziwy unikat w polskich lasach. Występuje bardzo rzadko, a zerwanie nawet jednego osobnika może przynieść szkody środowisku. Mandat za zerwanie tego rarytasu to koszt nawet do pięciu tysięcy złotych!

Borowik królewski (czyli borowik żółtobrązowy, a więc podgatunek królewski - Boletus appendiculatus ssp. Regius) należy do wyjątkowo rzadkich okazów grzybów, zarówno w Polsce, jak i Europie

- mówi Michał Gzowski, rzecznik Lasów Państwowych w rozmowie z "Faktem."

W Polsce ma tylko kilka stanowisk. Dlatego pozyskanie choćby jednego owocnika wiązałoby się ze znaczną szkodą dla środowiska i mogłoby mieć wpływ na zachowanie właściwego stanu ochrony tego gatunku. W związku z tym zbierający może zostać ukarany grzywną w wysokości 5000 zł

- dodaje Gzowski.

Zobacz wideo

Kary za zbieranie chronionych grzybów

W polskich lasach znaleźć można wiele grzybów, które objęte są ścisłą ochroną. Kary za tego typu zbiory określa ustawa o ochronie przyrody Art. 127, a brzmi ona następująco:

Kto, wbrew przepisom ustawy, wchodzi w posiadanie okazów roślin, zwierząt, grzybów objętych ochroną gatunkową w liczbie większej niż nieznaczna, w takich warunkach lub w taki sposób, że ma to wpływ na zachowanie właściwego stanu ochrony gatunku, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu

Warto podkreślić, że z rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów wynika, że blisko 232 gatunki są objęte ochroną. Wśród nich poza borowikiem królewskim znajdziemy także boczniaka mikołajkowego, szaraczka sosnowego czy maślaka trydenckiego. Z kolei pod częściową ochroną znajduje się 90 osobników m.in. maślak błotny i maślak syberyjski.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.