Tłusty czwartek 2023. Historia tego święta pączków i faworków jest bardziej zaskakująca, niż myślisz

Tłusty czwartek, czyli święto pączków i faworków zbliża się wielkimi krokami. To wyjątkowy dzień, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Jednak nie tylko na tym polega jego wyjątkowość. Tego dnia możemy bez wyrzutów sumienia objadać się słodkościami. Kiedy wypada tłusty czwartek w 2023 roku? Sprawdź.

Tłusty czwartek to święto wyczekiwane przez wszystkich łasuchów. Tego dnia prześcigamy się w zajadaniu pączków i faworków. Obchodzimy je w ostatni czwartek przed rozpoczęciem wielkiego postu, na 52 dni przed Wielkanocą. Kiedy będziemy obchodzić tłusty czwartek w 2023 roku?

Zobacz wideo Ile jest wart przepis na pączki z Górczewskiej? "Nie ma pani takich pieniędzy"

Tłusty czwartek 2023 - kiedy wypada? Poznaj jego genezę

W tym roku tłusty czwartek przypada na 16 lutego. W tym dniu pozwalamy sobie na słodką przyjemność, a większość z nas nie ogranicza się tylko do jednego pączka. Ale skąd wzięło się takie święto? Okazuje się, że sięga aż czasów pogaństwa.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dawniej świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Zgodnie z tradycją spożywano wówczas tłuste potrawy i popijano je słodkim winem. Za czasów pogańskich za przysmak uznawano również pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną.

W XVI w. obyczaje związane z tłustym czwartkiem zaczęły się zmieniać. Tradycyjne wypieki zaczęły bardziej przypominać współczesne pączki. Ten, który trafił na nietypowe nadzienie, mógł liczyć na szczęście w życiu.

Tłusty czwartek w Małopolsce. Świętowano śmierć burmistrza

Nieco zaskakujące może być to, jak kiedyś świętowano kiedyś m.in. w Małopolsce. Bliżej XVII w. obchodzono tam tzw. combrowy czwartek. Zgodnie z legendą, krakowski burmistrz o imieniu Comber (była to prawdopodobnie postać fikcyjna), znany ze swojego surowego nastawienia do handlujących na rynku, zmarł w tłusty czwartek. Od tego czasu każda rocznica śmierci burmistrza była powodem do hucznej zabawy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.