Kiedy wypada Wielkanoc? W 2023 trochę wcześniej niż rok temu. Od czego zależy data? Wyjaśniamy

Za nami już święto wszystkich łasuchów, czyli tłusty czwartek. Można już skupić się na kolejnym, czyli Wielkanocy. Choć zostało do niej jeszcze sporu czasu, niektórzy już zaczynają szukać przepisów i zastanawiają się, kiedy wypada Wielkanoc w 2023 roku. Musimy poczekać na nią do kwietnia, ale trochę krócej niż rok temu.

Więcej o Wielkanocy przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kiedy Wielkanoc w 2023? Musimy zaczekać do kwietnia

Wielkanoc nie ma stałej daty. Jest tzw. świętem ruchomym. Oznacza to, że co roku Wielkanoc wypada innego dnia, a nawet miesiąca. Czasem może to być kwiecień, a czasem marzec. Jak wyznacza się datę Wielkanocy? Jej termin jest zależny od pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Wielkanoc przypada bowiem zawsze w pierwszą niedzielę po tym zjawisku. Najwcześniej może być to 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.

Kiedy wypada Wielkanoc w 2023 roku? Święta wielkanocne będziemy obchodzić w kwietniu, jednak nieco wcześniej niż rok temu, bo 9 kwietnia. W 2022 był to 17 kwietnia.

Zobacz wideo Wielkanocna pascha z kaszy jaglanej

Wielkanoc bezpośrednio poprzedza Wielki Tydzień, którego najważniejszymi momentami są Niedziela Palmowa, a także Triduum Paschalne, czyli: Wielki Czwartek z Liturgią Wieczerzy Pańskiej, Wielki Piątek z Liturgią Męki Pańskiej oraz Wielka Sobota, kiedy tradycyjnie święci się pokarmy i uczestniczy w wieczornej liturgii z obrzędem poświęcenia ognia i wody. Po niej następuje Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, która rozpoczyna się od uczestnictwa w uroczystej mszy rezurekcyjnej, a następnie wyjątkowego świątecznego śniadania w gronie rodziny i bliskich.

Wielki Czwartek to w tym rok 6 kwietni, Wielki Piątek przypada na 7 kwietnia, Wielka Sobota na 8 kwietnia, zaś lany poniedziałek (znany także jako śmigus-dyngus) na 10 kwietnia. Warto pamiętać, że poniedziałek jest wtedy dniem wolnym od pracy.

Data Wielkanocy determinuje też daty innych świąt. Od niej zależą terminy:

  • Środy Popielcowej,
  • Wielkiego Postu,
  • Wniebowstąpienia,
  • Zielonych Świątek,
  • Bożego Ciała.

Również tłusty czwartek, który obchodziliśmy w tym roku 16 lutego, jest uzależniony od daty Wielkanocy. To bowiem ostatni czwartek przed Środą Popielcową. 

Wielkanoc to najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym dla chrześcijan. Obchodzone jest na pamiątkę męki, śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Kiedy wypada Wielkanoc w prawosławiu?

W Kościele Prawosławnym datę Wielkanocy liczy się nieco inaczej, bo według kalendarza juliańskiego. Oznacza to, że wypada ona innego dnia niż Wielkanoc katolicka. W 2023 roku będzie to 16 kwietnia. Czasami jednak się zdarza, że obie daty dzieli nawet miesiąc różnicy. Może też jednak dojść do sytuacji, i tak będzie w 2025 roku, że obie Wielkanoce - zarówno według tradycji zachodniej, jak i wschodniej - będą wypadać tego samego dnia, czyli 25 kwietnia.

Potrawy na Wielkanoc. Co stawiamy na stole?

Dania na Wielkanoc są bardzo zróżnicowane. Na stołach pojawiają się różnego rodzaju mięsa, faszerowana na rozmaite sposoby jajka, smakowite mazurki i inne ciasta, a także wiele dodatków takich jak chrzan, ćwikła itp. Wielkanocy nie byłoby też bez aromatycznego żurku lub białego barszczu. Tradycyjną przekąskę stanowią także różne sałatki, wśród których niezmiennie prym wiedzie królowa polskich sałatek - jarzynowa.

Więcej o:
Copyright © Agora SA