Kiedy sadzić cebulę i czosnek wiosenny? Nie przegap idealnego momentu. To już niedługo

Kiedy sadzić cebulę i czosnek wiosenny? Zastanawiają się ci, którym zależy na własnych plonach. Wiosna zbliża się wielkimi krokami, więc zdecydowanie warto zaplanować sadzenie warzyw. Podpowiadamy, kiedy sadzić cebulę i czosnek wiosenny, by móc szybko cieszyć się ich smakiem.

Wiosna to czas rozkwitu. Wkrótce będziemy mogli cieszyć się słońcem, lepszą pogodą, ale i zbiorami z własnego ogródka. Jak pielęgnować warzywa, by przyspieszyć, ale i polepszyć jakość zbiorów? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Te produkty kroisz codziennie. Dzięki naszym trikom ułatwisz sobie życie

Kiedy sadzić czosnek wiosenny? To już wkrótce

Jeśli zależy ci na wiosennym czosnku, pamiętaj, by wybrać czosnek jary. Odmiany czosnku ozimego są sadzone jesienią.

Sadzenie czosnku rozpoczynamy od spulchnienia ziemi, a następnie przygotowania w niej rowków. Odległość między rzędami musi wynosić około 25-30 centymetrów. Następnie do każdego z nich wkładamy ząbki czosnku na głębokość około trzech centymetrów. Pamiętajmy też o zachowaniu odległości między ząbkami – powinna wynosić około 8-10 centymetrów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Czosnek wiosenny można wysadzić już w marcu lub na początku kwietnia, ale w zależności od warunków - m.in. obecności przymrozków. Zbiorami będziemy mogli cieszyć się już w sierpniu.

Kiedy sadzić cebulę? Wiosna coraz bliżej, więc nie zwlekaj

Cebulkę dymkę możemy sadzić już w marcu. Nie jest ona wrażliwa na kilkudniowe przymrozki, więc nie musimy się o nią bać. Zbiór cebuli przeprowadzamy, gdy szczypior załamie się co najmniej w połowie rozsadzonych cebul.

Jak pielęgnować cebulę i czosnek wiosenny? To nic trudnego

Należy pamiętać o tym, by posadzić cebulę w słonecznym miejscu. Jeśli zależy ci na dobrej jakości plonach, warto zainwestować w kompost. Ważne jest też odchwaszczanie grządek i regularne podlewanie roślin.

W przypadku czosnku nie możemy doprowadzić do przesuszenia gleby. Podobnie jak przy cebuli, należy usuwać chwasty i dbać o regularne podlewanie. Jeśli chcemy, by główki czosnku były większe, musimy pozbywać się pąków kwiatów, gdy ich pęd ma kilkanaście centymetrów długości.  

Więcej o: