Dlaczego napój z puszki smakuje inaczej niż z butelki? W tym przypadku liczy się wnętrze i nie chodzi o zawartość

Pewnie niektórzy z was mieli okazję przekonać się, że ten sam napój smakuje nieco inaczej, kiedy pije się go z puszki, a inaczej, kiedy sączymy go prosto z butelki. To wcale nie omamy smakowe, a czysta chemia. Co odpowiada za delikatną różnicę smaku napoju od tego samego producenta? Między innymi tworzywo służące do produkcji skrzydeł samolotowych.

Więcej ciekawostek znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Niektórzy z nas mają bardziej wyczulone kubki smakowe i czują dużą różnicę między smakiem napoju wypitego ze szklanki, a tego samego wypitego z plastiku. Zdaniem większości, np. cola smakuje dużo lepiej ze szklanej butelki lub ze szklanki, niż wypita bezpośrednio z puszki czy plastikowej butelki. 

Oczywiście każdy z nas ma swój gust, ale zjawisko zmiany smaku tego samego napoju w zależności od opakowania, które go zawiera, jest dość intrygujące. Jak to się dzieje, że gazowany napój pity bezpośrednio z puszki, smakuje nieco inaczej niż ten sam napój pity bezpośrednio z butelki? To nie wina producenta, to czysta chemia. Producenci nie zmieniają składu swoich napojów w zależności, czy są rozlewane do puszek, plastiku, czy szkła. Tutaj chodzi o coś innego, a dokładnie o wnętrze. Wnętrze butelki lub puszki. 

Kiedy gazowany napój rozlewany jest do butelek plastikowych, ciecz i tworzywo wchodzą w reakcję chemiczną, podczas której wytrąca się aldehyd octowy, który nadaje napojowi lekki, jednak dla niektórych wyczuwalny, chemiczny posmak. Z kolei napoje z puszek aluminiowych swój lekki posmak zawdzięczają polimerowi, który łączy się z napojem w niewielkiej reakcji chemicznej. Wnętrze aluminiowych puszek często jest zrobione z tworzywa, którego używa się między innymi do produkowania powłok na skrzydłach samolotów. Nie ma jednak powodów do obaw - wszystkie środki chemiczne, zarówno wchodzące w skład puszek aluminiowych, jak również plastikowych butelek nie są zagrożeniem dla zdrowia. Niemniej jednak trzeba przyznać, że by w pełni poczuć smak ulubionego gazowanego napoju, najlepiej po prostu sięgać po wersję w szkle - to dobre dla nas i dla środowiska. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.