Racuchy - przepis mojej babci. Żeby się udały, muszą być spełnione dwie żelazne zasady. Jedna dotyczy miski

Racuchy to przepis, do którego chętnie wracamy, kiedy mamy ochotę zanurzyć zęby w czymś puszystym jak chmurka i pysznym jak spełnione marzenia. Dziś mamy dla was przepis na racuchy mojej babci, które były po prostu idealne. Jak je zrobić? Oczywiście ważna jest mąka - musi być taka "żeby drożdże uciągnęły", ale nie mniej ważna jest zasada miski. Babcia strzegła jej jak oka w głowie.

Więcej sprawdzonych przepisów znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Moja babcia do robienia racuchów podchodziła z dużą powagą i jeśli już się za ni zabierała, musiały być spełnione wszystkie warunki. Przede wszystkim, w kuchni musiało być ciepło. Po drugie - metalowa miska musiała być również ciepła - babcia na chwilę wkładała ją do piekarnika, no i oczywiście - najlepsze racuchy wychodziły z miałkiej mąki. Jaki był sekret babcinych racuszków? Kiedy ciasto rosło, nikt nie miał prawa przejść koło miski. Babcia uważała, że jak ciasto "poczuje" nawet najmniejsze drżenie albo najmniejszy powiew wiatru, opadnie i z racuchów nici. Nie wiem, ile w tym prawdy, ale dla pewności na czas wyrastania ciasta każdy ewakuował się z kuchni. 

Racuchy - przepis babci

Składniki:

  • 2 szklanki miałkiej mąki pszennej (mogą być lekko czubate)
  • 1 szklanka letniego mleka
  • 20 g świeżych drożdży
  • 50 g roztopionego masła
  • 1 jajko
  • 1 żółtko
  • 1 pełna łyżka cukru
  • do podania: marmolada owocowa, cukier puder

Sposób wykonania:

  1. Na samym początku podgrzej mleko i rozpuść masło. Wyjmij jajka z lodówki i ogrzej miskę (ciasto drożdżowe lubi ciepło).
  2. Do mniejszej miski wkrusz drożdże i rozetrzyj je z cukrem. Następnie dodaj 2 łyżki mąki i szklankę mleka. Wymieszaj i odstaw, aż rozczyn się spieni.
  3. Do dużej miski przesiej mąkę. Dodaj roztrzepane jajko i żółtko, wlej ostrożnie wyrośnięty rozczyn i zacznij wyrabiać ciepłymi dłońmi.
  4. Kiedy ciasto zacznie się już kleić, ostrożnie wlewaj ostudzone masło. Wyrabiaj energicznie przez ok. 10-15 minut, aż ciasto zacznie się odklejać od dłoni. Uklep je kilka razy, miskę przykryj lnianą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce bez przeciągów.
  5. Ciasto na racuchy powinno co najmniej podwoić swoją objętość i może to trwać nawet 1,5 godziny. 
  6. Kiedy ciasto na racuchy już pięknie wyrośnie, na patelni rozgrzej olej roślinny lub masło klarowane. Do szklanki także nalej olej, by zanurzać w niej łyżkę przed nabieraniem ciasta (wówczas nie będzie się kleić).
  7. Racuszki smaż na niewielkim ogniu z obu stron. Następnie odłóż usmażone racuszki na ręcznik papierowy, by odsączyć nadmiar tłuszczu. Następnie oprósz je cukrem pudrem i zajadaj ze smakiem. 
Więcej o:
Copyright © Agora SA