Robisz przetwory? Nie pomiń żadnego z tych kroków, bo może skończyć się bólem brzucha

Grillowanie, grzybobranie i robienie przetworów - to nasze trzy kulinarne sporty narodowe. Choć zazwyczaj wiążą się z przyjemnością, bo końcowy rezultat to przecież pyszne, aromatyczne potrawy, to jednak każda z tych czynności wymaga zachowania ostrożności. Tym razem skupimy się na przetworach, które, gdy zostaną źle zrobione, mogą stać się trujące. Wystarczy, że pominiemy jedną z zasad, żeby ryzyko wzrosło.

Więcej porad kulinarnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Robienie przetworów nie jest skomplikowaną czynnością. Trzeba trzymać się określonych zasad i proporcji, a wszystko powinno się udać. Być może pierwsze słoiki przysporzą początkującym nieco trudności, ale przecież mówi się, że trening czyni mistrza. Postępowanie według określonego schematu nie tylko zagwarantuje dobry smak przetworów, lecz także zmniejszy ryzyko ewentualnego zatrucia. O czym zatem należy pamiętać? Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego można znaleźć poradnik, w którym zebrane zostały najważniejsze wskazówki dla osób przygotowujących warzywa i owoce na zimę. 

Zobacz wideo Czas na przetwory! Jak przygotować kurki i czereśnie, zawekować słoiki i odkleić z nich etykiety?

Niektóre z zasad wydają się dość oczywiste. O niektórych jednak czasem może zdarzyć się zapomnieć. Wybraliśmy kilka najważniejszych, a ze wszystkimi możesz zapoznać się na tej stronie.

Czystość, czystość i jeszcze raz czystość

To podstawa podstaw. Przy czym chodzi tu zarówno o stanowisko pracy, jak i o słoiki, do których będziemy wkładać produkty. Ale po kolei. GIS przypomina, by przed przystąpieniem do robienia przetworów dokładnie umyć ręce, wyczyścić sprzęt i powierzchnie robocze w kuchni. Zbędne przedmioty powinny zniknąć.

Potem należy zadbać o czystość owoców lub warzyw. "Zanim przeniesiesz warzywa i owoce na powierzchnie robocze kuchni, usuń z nich ziemię, niejadalne części, wszelkie obce ciała z ich powierzchni i dokładnie je umyj. Oczyszczone zbiory osusz i przebierz, odrzucając wszystkie uszkodzone oraz zapleśniałe owoce czy warzywa" - piszą eksperci. Zwracają uwagę, by wybierać owoce i warzywa, które są świeże, dojrzałe i nieuszkodzone.

Odpowiednio przygotowane powinny być też słoiki. Muszą być oczywiście czyste, ale co to konkretnie znaczy? "Do pakowania przetworów stosuj czyste szklane opakowania z wieczkami twist-off, które są fabrycznie nowe, lub słoików typu wek czy butelek. Opakowania nie mogą być uszkodzone, muszą być czyste a przede wszystkim odpowiednio przygotowane – wyparzone" - tłumaczy GIS.

Proporcje i pasteryzacja

Kiedy już wszystko mamy odpowiednio przygotowane, możemy zabrać się za układanie produktów w słoikach. GIS zaznacza, żeby trzymać się podanych w przepisach proporcji cukru, soli lub octu, które mają za zadanie utrwalić robione przetwory. Gdy wszystko jest gotowe, czystym, wyjałowionym wieczkiem szczelnie zakręcamy słoiki i pasteryzujemy, jeśli jest taka konieczność. O pasteryzacji więcej przeczytasz w naszym tekście:

Przechowywanie

Przestrzeganie zasad na zrobieniu przetworów się nie kończy. Trzeba też wiedzieć, jak je przechowywać, by się nie zepsuły. Słoiki powinny stać w chłodnych, suchych i przewiewnych pomieszczeniach. Wilgoć to ich wróg. "Może przyczynić się do zepsucia czy zapleśnienia zawartości słoików" - zauważa Główny Inspektorat Sanitarny.

Na koniec specjaliści zwracają uwagę na jeszcze jedną ważną rzecz, która czasem może wylecieć nam z głowy. "Opisz przygotowane przetwory, umieszczając na nich kartkę z miesiącem i rokiem wytworzenia. Najwcześniej wytworzoną żywność wykorzystaj w pierwszej kolejności" - podkreślają.

Więcej o:
Copyright © Agora SA