Japonka oceniła polskie zupy. Jedną porównała do... włoskiego risotto

Polska kuchnia dla obcokrajowców bywa dość specyficzna. Niektórych zaskakują jej smaki - czasem negatywnie, czasem pozytywnie. Japonka Aiko, która razem z mężem Emilem prowadzi kanały w mediach społecznościowych, postanowiła ocenić kilka polskich zup. Spróbowała m.in. chłodnika, krupniku i pomidorowej z ryżem. Jak wypadły? "To zawsze był dla mnie numer jeden" - stwierdziła przy tej, która zagranicznych turystów zwykle zadziwia najbardziej.

Aiko i Emil prowadzą w mediach społecznościowych kilka profili. Można znaleźć ich między innymi na Youtubie, Instagramie i TikToku. Pokazują tam, jak wygląda życie w Japonii, ale relacjonują też swoje wizyty w Polsce. Nie brakuje także wątków kulinarnych. Para dużo miejsca poświęca zarówno kuchni japońskiej, jak i polskiej.

Zobacz wideo "Co ci ludzie robią z makaronem!". Dwa najbardziej szokujące dania polskiej kuchni według cudzoziemców

Japonka zjadła kilka polskich zup. Pomidorową zjadła z dodatkiem, który nie każdy akceptuje

W jednym z niedawnych filmików Aiko oceniła polskie zupy. Do testu wybrała: chłodnik, zupę pomidorową, zupę ogórkową, flaki, krupnik oraz żurek. Smak niektórych z nich często zaskakuje obcokrajowców, inne czasem są nie do przełknięcia nawet przez samych Polaków (patrzymy tutaj w stronę flaków). Tym bardziej może dziwić więc to, że Japonka wszystkie zupy oceniła bardzo wysoko. 

Chłodnik otrzymał notę 10/10, a Aiko stwierdziła, że jego jogurtowy i lekko kwaśny smak z pewnością przypadnie wielu Japończykom do gustu. Równie dobrze wypadł krupnik, który bardzo zaskoczył Japonkę. Dla niektórych kasza w zupie jest nie do przejścia, Aiko jednak spodobał się ten dodatek.

Niewiele gorzej test zdały zupa pomidorowa i ogórkowa. Obie Japonka oceniła na 9/10. Pomidorową zjadła z ryżem, co poskutkowało dość nietypowym porównaniem. Aiko stwierdziła bowiem, że zupa smakuje jak... włoskie risotto z pomidorami i doceniła ryżową wkładkę. Flaki dostały natomiast ocenę 8/10. Japonka była pewna, że nie będą jej smakować, przekonuje jednak, że były bardzo dobre.

Bezkonkurencyjny okazał się jednak żurek. To zupa, po którą obcokrajowcy sięgają w Polsce chyba najczęściej i która zwykle wywołuje mieszane uczucia. Jej kwaśnawy smak i liczne dodatki sprawiają, że nie każdy może nazwać się jej miłośnikiem. Aiko przyznaje jednak, że dla niej "to zawsze był numer jeden" nie tylko wśród polskich zup, lecz z całej polskiej kuchni. Ocena końcowa? 11/10!

Jak zrobić dobry żurek? "Bez tego nie powstanie"

Zrobienie dobrego, aromatycznego żurku zależy przede wszystkim od trzech rzeczy:

  • odpowiedniego zakwasu,
  • dobrze dobranej kiełbasy,
  • żelaznego zestawu przypraw.

Zakwas jest absolutną podstawą. W przypadku żurku powinien być żytni. Można kupić gotowy w sklepie lub zrobić samemu. Drugi ważny element to kiełbasa. Powinna być biała, surowa. Gdy dodamy ją do garnka, zaparzy się i nada zupie więcej smaku. 

Żurek nie byłby żurkiem, gdyby nie obowiązkowy zestaw przypraw. Trzeba pamiętać o dodaniu: majeranku, ziela angielskiego, liści laurowych, czarnego pieprzu oraz czosnku. Jak zatem ugotować dobry żurek? Przepis znajdziesz w tym miejscu.

Więcej o: