Maślaki to jedne z najpopularniejszych grzybów w Polsce. To one, obok borowików, podgrzybków, kurek, kani czy koźlarzy, są najczęściej zbierane. Wszystkie gatunki maślaków w naszym kraju są jadalne, choć grzybiarze mają swoje własne preferencje co do tego, które są najsmaczniejsze. Według niektórych za takie uchodzą maślaki żółte, nazywane też grzybami okazałymi, strojnisiami, borowikami pięknymi, żółtakami itp. Moja koleżanka, która ma bzika na punkcie grzybów, twierdzi, że to właśnie one najlepiej smakują w occie.
Kapelusz maślaków żółtych może mieć od 4 do 10, a czasem nawet 15 cm średnicy. Jest pokryty gładką, lepką skórką (po deszczu staje się jeszcze bardziej śluzowata) w kolorze złocistożółtym wpadającym w pomarańczowo-brązowy lub bladobrązowy. Rurki pod kapeluszem mają wyraźnie żółty kolor. Trzon jest natomiast żółtobrązowy, bywa pokryty siateczkowym wzorem. Występuje na nim pierścień o białawej lub żółtawej barwie.
Skórka maślaka żółtego jest trudna do zdjęcia. Zaleca się jednak, by w miarę możliwości ją usunąć przynajmniej na tyle, na ile jest to możliwe lub ewentualnie zmyć śluz. Jest bowiem ciężkostrawna i może zaszkodzić osobom z wrażliwszymi żołądkami. Skórkę powinno się zdjąć po oczyszczeniu grzybów.
Maślaki rosną w pobliżu drzew iglastych. Żółte preferują modrzewie, dlatego często nazywa się je również modrzewiakami lub grzybami modrzewiowymi. Występują nie tylko w lasach, lecz także w parkach, ale zawsze pod tym konkretnym gatunkiem drzew.
Maślak żółty pojawia się od czerwca do listopada. Często rośnie w skupiskach, ale może występować także pojedynczo. Zaleca się zbieranie tylko młodych owocników. Maślaki są bowiem uwielbiane przez czerwie, które chętnie się nimi pożywiają.
Niektórzy żyją w przekonaniu, że maślaki nie nadają się do suszenia. Nic bardziej mylnego! Te grzyby jak najbardziej można ususzyć. Zachęca do tego między innymi Zofia Leszczyńska-Niziołek, klasyfikatorka grzybów, w swojej książce "Polowanie na grzyby". Trzeba z nich oczywiście usunąć śliską skórkę. Najlepsza temperatura do suszenia to od 50 do 70 stopni, przy czym należy zwiększać ją stopniowo, zaczynając od 45 i dopiero pod koniec ustawiają pokrętło na 70. Mniejsze grzybki można suszyć w całości, większe lepiej pokroić na kawałki.
Maślaki pyszne są również jako grzyby marynowane. Można je podać wtedy np. jako przekąskę na imprezie. Maślaki nadają się także do duszenia np. ze śmietaną i cebulą, oraz smażenia.