"Lądujesz na przymusowej kwarantannie lub obawiasz się ruszyć z domu"? Pomoże Widzialna Ręka

O tym, że w trudnych czasach Polacy potrafią być solidarni, wiadomo nie od dziś. Szczególnie w obliczu pandemii koronawirusa, wzajemne wsparcie jest wyjątkowo potrzebne. Dlatego w ostatnich dniach powstała Widzialna Ręka.

Rząd, w porozumieniu z instytucjami zdrowotnymi i międzynarodowymi, wprowadza coraz więcej zaleceń w związku z pandemią koronawirusa. Między innymi zachęca do tego, by, w miarę możliwości, pozostawać w domu, aby minimalizować ryzyko zakażenia. Dlatego wiele osób zawczasu przygotowało zapasy (więcej o tym: Przez koronawirusa Polacy zaczęli wykupować produkty. Sprzedaż niektórych wzrosła o prawie 100 procent). W związku z przymusową izolacją, na Facebooku stworzono grupę wzajemnej pomocy.

Na czym polega Widzialna Ręka?

Widzialna Ręka to grupa, do której już po jednym dniu od powstania dołączyło ponad 80 tysięcy osób. Jej głównym założeniem jest pomaganie innym osobom, które nie chcą lub nie mogą wychodzić z domu. Jak czytamy w opisie grupy:

Lądujesz na przymusowej kwarantannie lub obawiasz się ruszyć z domu i okazuje się, że potrzebujesz zakupów lub masz ważną sprawę do załatwienia albo przegadania na skajpie, potrzebujesz pomocy dla dziecka, bo szkoły pozamykane albo psa trzeba wyprowadzić lub przejąć na jakiś czas. A może potrzebujesz pogadać z drugą osobą.

To miejsce, w którym można zaoferować lub poprosić o pomoc. Nie chodzi wyłącznie o kwestie wspomniane w powyższym opisie, lecz także o pomysły na to, co robić w domu, by nie marnować czasu, jak przeprowadzić remont czy upiec własny chleb (pojawiła się tu chociażby informacja o właścicielce piekarni, która rozdaje zaczątki zakwasu do przygotowania domowego chleba).

Zobacz wideo Na czas przymusowej izolacji postanowiliście nadrobić filmy i seriale? Zobaczcie, co warto obejrzeć.

Wokół grupy powstało także sporo grup lokalnych, które działają na mniejszą skalę. Administratorzy udostępnili też informacje odnośnie do kontaktu z instytucjami medycznymi i innymi, które mogą być pomocne w obecnej sytuacji.

Symbolem Widzialnej Ręki stały się postaci z programu telewizyjnego z lat 60. i 70. 'Jacek i Agatka', który emitowano w ramach 'Ekranu z bratkiem' obok 'Niewidzialnej ręki'. Ten ostatni był swoistą akcją społeczną, która zachęcała młodzież do spełniania dobrych uczynków bezinteresownie.

W akcję zaangażowało się wiele osób, co widać chociażby po liczbie członków grup i postów. Co sądzicie o takiej inicjatywie? A może sami już bierzecie w niej udział?

Więcej o:
Komentarze (4)
"Lądujesz na przymusowej kwarantannie lub obawiasz się ruszyć z domu"? Pomoże Widzialna Ręka
Zaloguj się
 • birdy-niam-niam

  Oceniono 1 raz 1

  "co myślicie o tej akcji?"
  otóż ja myślę o tej akcji, że niech sobie będzie, ale nie jest jedyną akcją i a na pewno nie jest jedyną wartą opisania w ogólnopolskim portalu.
  pomijam takie rzeczy jak zakres - przede wszystkim do tych, którzy mają fejsa/skajpa itp.
  podczas, gdy większość osób potrzebujących pomocy to osoby starsze z dostępem do radia, telewizji i co najwyżej telefonu... z moich obserwacji wynika, że tzw. pomoc sąsiedzka (przynajmniej w tzw. blokowiskach) jest wydajniejsza.
  ale niestety anonimowa i nie sformalizowana na portalu "społecznościowym".
  i jak tu o niej napisać... że polacy sobie pomagają?
  sami z siebie?
  bez fejsa?
  no jak...

  (dla uproszczenia ew. "dyskusji" - tak pomagam)

 • znow_ja

  0

  Człowiek na kwarantannie, a zdjęcie na głównej pokazuje przekazywanie z ręki do ręki siatki z zakupami.
  Oszaleliście?

 • ja_prostak

  Oceniono 4 razy -2

  czy ta niewidzialna ręka myta jest płynem antybakteryjnym?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX