Ceny drobiu poszły w górę. Dlaczego? Sprawdzamy

W marcu odnotowano duży wzrost cen mięsa drobiowego. Jego przyczyną był głównie gwałtowny skok popytu i szturm na sklepy spożywcze po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Branża tłumaczy się tym, że nie ma możliwości szybkiego zwiększenia produkcji. Czy podwyżka się utrzyma?

Gwałtowna podwyżka cen drobiu w marcu

W związku z gwałtowną podwyżką cen drobiu (nawet do 60 procent) w połowie marca, Krajowa Rada Drobiarstwa wydała oświadczenie, w którym zaapelowała do dystrybutorów drobiu o transparentność. Zwróciła uwagę, że problemy z dostępnością pracowników, z transportem - również międzynarodowym - nie są uzasadnieniem dla nagłego wzrostu cen. Cały komunikat dostępny jest na stronie internetowej Rady.

Piotr Lisiecki, prezes Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz odpowiedział, że podwyżka nie wynikała ze wzrostu cen w zakładach drobiarskich, w produkcji nie ma przestojów, a dostawy realizowane są według wcześniej zawartych umów. Dlaczego zatem mięso drobiowe podrożało?

Skąd wyższe ceny drobiu?

Jak czytamy na Portalu Spożywczym, według ekspertów z Quality Food Gropu i Credit Agricole Bank Polska SA podwyżka cen wynikła z nagłego szturmu na sklepy i wykupowanie dużych ilości produktów spożywczych, w tym mięsa drobiowego. Zwiększył się zatem popyt na nie, a gdy ten przewyższa podaż, rynek musi to wyregulować wzrostem cen. Po kilku dniach, gdy przestaliśmy robić duże zapasy, ceny zaczęły stopniowo opadać.

Zobacz wideo Zobacz także: 60 procent Polaków uważa, że ryba to nie mięso.

Zarówno producenci, jak i sklepy nie są w stanie tak szybko reagować na zwiększony popyt. Do ubojni trafia tylko drób od zaufanych hodowców, a zakłady drobiarskie nie mają wolnych mocy, by produkować więcej. Dodatkowo w każdym zakładzie podejmowane są kolejne środki ostrożności, mające na celu ograniczenie ryzyka zakażenia i ewentualnego rozprzestrzeniania koronarwirusa. Niemniej eksperci zapewniają, że w Polsce jest nadwyżka produkcji drobiu. Ograniczony eksport, zamknięcie hoteli i restauracji, a więc spadek popytu, sprawi, że mięso powinno w najbliższym czasie stanieć.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.