Kiedy są największe kolejki? W małych sklepach pojawiają się tuż po godz. 12:00

Nowe regulacje związane z pandemią koronawirusa sprawiły, że ruch w sklepach znacznie się zmienił. Ma to szczególne znaczenie w czasie przedświątecznym, gdy zwykle były zatłoczone, a wózki pełne zakupów. Jak wygląda sytuacja w małych sklepach po wprowadzeniu nowych zasad?

Zmiana ruchu w sklepach po wprowadzeniu "Okienka dla seniorów"

Od początku kwietnia w sklepach funkcjonuje "Okienko dla seniorów", czyli czas, w którym zakupy mogą zrobić wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia. Każdego dnia między godziną 10 a 12 do marketów nie wpuszcza się młodszych klientów. Wprowadzenie tej zasady ma na celu zmniejszanie ryzyka zakażenia. Według badań przytoczonych przez portal Dla Handlu, z nowego obostrzenia wynikł także inny skutek. Zmiana ruchu w małych sklepach, której do tej pory nigdy nie zaobserwowano.

Najnowsze dane pokazują, że średnie obroty w godz. 10:00-12:00 spadały nawet o 15 proc., podczas gdy tuż po godz. 12:00 wzrastały o 25 proc. Z tych samych danych wynika, że zaobserwowany tydzień temu trend robienia dużych zakupów w małych sklepach nie tylko się utrzymuje, ale coraz bardziej umacnia

- czytamy na portalu.

Kiedy ruch jest największy?

Największe kolejki pojawiają się tuż po zakończeniu "okienka". Wtedy też sklepy odnotowują największe obroty w ciągu dnia, ponieważ godziny pokrywają się ze szczytem popołudniowym. Dużego ruchu można się więc spodziewać mniej więcej od godziny 12 do 17, szczególnie w soboty. W tych godzinach wzrost obrotów wyniósł aż 58 proc., co bezpośrednio wiąże się ze znacznie zwiększonym natężeniem klientów. Zobacz również: Chcesz uniknąć kolejek na zakupach? Możesz monitorować ruch w sklepach z własnego telefonu.

Rzadsze, ale większe zakupy sprawiły, że lokalne sklepy odnotowują wyższe obroty. Według danych zaprezentowanych przez portal, kupujemy 20 proc. rzadziej, ale wydajemy o 44 proc. więcej. Wyniki potwierdzają zeszłotygodniowe analizy - więcej o tym: Przez epidemię zyskują małe sklepy. Obroty większe nawet o 72 procent.

Zobacz wideo Chcesz ozdobić mieszkanie bez wychodzenia z domu? Zobacz nasze myki na wielkanocne dekoracje.
Więcej o: