Najlepsza sałatka ziemniaczana na grilla. Jeden kęs i wszyscy zapomną o kiełbasie [PRZEPIS, ZDJĘCIA]

Wreszcie nadeszły długie, ciepłe dni, a wraz z nimi sezon grillowy. Większość osób zapewne zastanawia się już, co w pierwszej kolejności wrzucić na ruszt. Podczas rodzinnych dywagacji nad kiełbasą, kaszanką i karkówką nie zapominajcie jednak o, równie ważnych, dodatkach. To właśnie dzięki nim możecie sprawić, że zwykłe spotkanie przy grillu zmieni się w prawdziwą ucztę na świeżym powietrzu.

Jasne, niektórym wystarczy chleb i musztarda, jednak, jak przy każdym posiłku, warto też zadbać o solidną porcję warzyw. Z pomocą przychodzi mój przepis na sałatkę ziemniaczaną. Moja wersja jest lekka i odświeżająca, pełna pierwszych, wiosennych warzyw, połączonych domowym majonezem. Z pewnością nikt się jej nie oprze. Niektórzy twierdzą nawet, że to najlepsza sałatka na grilla.

Zobacz wideo Czysty ruszt, pięknie podane przekąski i szybko schłodzone napoje. Myki na sezon grillowy

Sałatka ziemniaczana na grilla. Jakie ziemniaki wybrać?

Aby sałatka wyszła perfekcyjnie, warto poświęcić chwilę na wybór ziemniaków. W marketach spotkacie się najczęściej z opisem typu ziemniaków za pomocą liter A, AB, B, BC i C. Klasyfikacja opiera się właśnie na walorach użytkowo-konsumpcyjnych. Przy podziale bierze się pod uwagę m.in.: konsystencję, mączystość, jędrność oraz podatność na rozgotowywanie. Do sałatek najlepiej nadają się ziemniaki typu A lub AB, np. popularnej odmiany Gala. Te ziemniaki są dość twarde i zawierają mało skrobi, dzięki czemu po ugotowaniu pozostają zwięzłe i jędrne. Ziemniaki do sałatki warto ugotować w mundurkach. Zajmuje to trochę dłużej, bo około 30 minut, ale dzięki temu zachowają więcej wartości odżywczych i będą miały lepszą konsystencję.

embed

fot. Agnieszka Mikucka-Sokołowska

Najlepsza sałatka na grilla. Ziemniaki to nie wszystko

Sezon na nowalijki w pełni, warto więc uzupełnić sałatkę o warzywa, za którymi tęskniliśmy przez całą zimę. Lekko podgotowane szparagi, pierwsze ogórki małosolne i soczyste rzodkiewki doskonale sprawdzą się w sałatce ziemniaczanej. Szparagi wystarczy pokroić na mniejsze, około 3 cm kawałki i wrzucić na 3 minuty do osolonego wrzątku. Sałatka ziemniaczana ma być świeża i chrupiąca, dlatego pilnujcie dobrze czasu gotowania. Pozostałe warzywa również pokrójcie na dość duże kawałki. Na koniec jeszcze tona posiekanego koperku i danie prawie gotowe.

embed

fot. Agnieszka Mikucka-Sokołowska

Jak zrobić sałatkę ziemniaczaną? Majonez ma łączyć, nie dzielić

Jak połączyć te wszystkie składniki? Odpowiedź jest tylko jedna – majonezem, i to w dużej ilości. Żeby uniknąć przy stole kłótni pt. "Winiary czy Kielecki?", postaw na prawdziwy, domowy majonez. Naprawdę żaden inny nie równa się z nim smakiem. Jeśli raz go przygotujesz, to nie wrócisz już do tych ze sklepu.

embed

fot. Agnieszka Mikucka-Sokołowska

Wszystkie składniki najprawdopodobniej masz już w domu:

  • dwa żółtka,
  • szklanka dobrego oleju,
  • odrobina musztardy i soku z cytryny,
  • sól i pieprz.
embed

fot. Agnieszka Mikucka-Sokołowska

Tyle wystarczy, żeby pojednać rodzinę. Aby majonez wyszedł naprawdę doskonały, zadbaj o jakość każdego ze składników.

  • Jajka

Wybierz jajka "zerówki" i pamiętaj, żeby dokładnie wyparzyć skorupkę. W tym celu najlepiej jest zagotować wodę w niewielkim rondelku i po kolei zanurzać w niej jajka na 10 sekund, tak aby nie przerywać wrzenia wody.

  • Musztarda

Rodzaj musztardy mocno wpływa na ostateczny smak majonezu, dlatego ostre musztardy lepiej zostaw na inne okazje. Do przepisu wybierz delikatniejszą wersję, np. musztardę miodową, która dodatkowo zbalansuje słony smak.

  • Olej

Do przygotowania majonezu najlepiej sprawdzą się oleje o neutralnym smaku, np. rzepakowy, słonecznikowy lub z pestek winogron. Warto też zwrócić uwagę, aby był to olej tłoczony na zimno. Dzięki temu majonez będzie nie tylko pyszny, lecz także o wiele zdrowszy.

Jeśli lubisz kulinarne eksperymenty, możesz pokusić się o dodatek niewielkiej ilości oleju lub oliwy smakowej, np. truflowej. Dwie łyżki na porcję majonezu wystarczą, aby całość nabrała konkretnego smaku.

  • Cytryna

Kwaśny dodatek jest konieczny do ubicia majonezu. Sklepowe majonezy zwykle zawierają ocet, bo jest dodatkowym konserwantem i przedłuża termin przydatności do spożycia. W domowym majonezie, który robimy na potrzebę chwili (lub sałatki), o wiele lepiej sprawdzi się sok z cytryny. Doskonale zastąpi ocet i dodatkowo wzbogaci smak majonezu o naturalne, cytrusowe nuty. Jeśli jednak zdecydujesz się na ocet, to wybierz delikatniejszy w smaku ocet jabłkowy lub ocet winny.

Domowy majonez w 2 minuty - najszybsza metoda

Ja najbardziej lubię ubijać majonez ręcznie, ale dla was przygotowałam szybką i bezwysiłkową metodę z użyciem ręcznego blendera. Potrzebne będzie też wysokie i wąskie naczynie, do którego zmieści się końcówka blendera. U mnie najlepiej sprawdza się słoik z płaskim dnem.

Żółtka z wyparzonych jaj wkładamy na dno słoika, dodajemy musztardę, sok z cytryny, sól oraz pieprz i powoli zalewamy całość olejem. Blender przyciskamy do samego dna (dlatego musi być płaskie) i miksujemy pulsacyjnie przez około pół minuty bez podnoszenia go do góry.

embed

fot. Agnieszka Mikucka-Sokołowska

Kiedy masa na dole zgęstnieje i pojawi się opór, zaczynamy bardzo powoli podnosić blender, stopniowo zasysając kolejne porcje oleju. Jeśli uznasz, że majonez jest zbyt gęsty, to na koniec dodaj łyżkę lub dwie ciepłej wody i wymieszaj łyżką lub krótko zmiksuj.

embed

fot. Agnieszka Mikucka-Sokołowska

Kilka solidnych łyżek majonezu dodaj do pokrojonych warzyw i dokładnie wymieszaj. Gotowe!

Domowy majonez. Najczęstsze błędy

  • Majonez się zwarzył

Zwykle dzieje się tak, jeśli na początku nie zmiksujesz dokładnie żółtek, dlatego bardzo ważne jest ustawienie blendera na samym dnie pojemnika. Ponadto wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Jeśli majonez się rozwarstwił i jest rzadki, niestety trzeba będzie przygotować go od nowa, ale możesz do tego wykorzystać zwarzoną masę. Umieść w misce dodatkowe żółtko, łyżeczkę musztardy oraz łyżkę soku z cytryny i utrzyj ręczną trzepaczką lub mikserem na gładką masę. Nie przerywając ucierania, wlewaj powoli i stopniowo zwarzoną masę, aż otrzymasz gładki i sztywny majonez. To bardziej pracochłonna metoda, ale pozwoli uratować wszystkie składniki.

Sałatka ziemniaczana z domowym majonezem. Przechowywanie

Domowy majonez możesz przechowywać w lodówce około tygodnia. Natomiast sałatka ziemniaczana z dodatkiem majonezu może stać w lodówce maksymalnie przez 2 dni. Warzywa z czasem będą mięknąć i puszczać wodę, więc nie warto przygotowywać sałatki z wyprzedzeniem. Zdecydowanie najlepsza jest na świeżo.

embed

fot. Agnieszka Mikucka-Sokołowska

Sałatka ziemniaczana z domowym majonezem. Najlepsza sałatka na grilla

  • Liczba porcji: 6
  • Czas przygotowania: 40 minut

Sałatka ziemniaczana. Składniki:

  • 5 dużych ziemniaków,
  • 1 pęczek szparagów,
  • 1 pęczek rzodkiewek,
  • 5-6 ogórków małosolnych,
  • 1 pęczek koperku,
  • sól,
  • pieprz.

Domowy majonez. Składniki:

  • 2 żółtka,
  • 1 łyżeczka musztardy,
  • 1 łyżka soku z cytryny,
  • 250 ml oleju o neutralnym smaku,
  • 1-2 łyżki ciepłej wody (opcjonalnie),
  • sól,
  • pieprz.
  1. Na początku przygotuj majonez. Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Żółtka z wyparzonych jaj umieść w słoiku. Dodaj musztardę, sok z cytryny, pół łyżeczki soli oraz solidną szczyptę pieprzu i zalej całość olejem.
  2. Włóż blender do słoika i przyciśnij końcówkę do samego dna. Na początku miksuj pulsacyjnie przez około pół minuty bez podnoszenia go do góry. Kiedy masa na dole zgęstnieje i pojawi się opór, powoli podnoś blender, stopniowo zasysając kolejne porcje oleju.
  3. Na koniec wykonaj jeszcze kilka szybkich ruchów w górę i w dół, aby dokładnie wymieszać składniki. W razie potrzeby dopraw dodatkowo musztardą, sokiem z cytryny, solą oraz pieprzem.
  4. Ziemniaki porządnie wyszoruj i ugotuj w mundurkach w mocno osolonej wodzie. Zajmie to około 30 minut. Po ostudzeniu obierz je ze skórki i pokrój na kawałki.
  5. Szparagi umyj, odetnij zdrewniałe końce, a resztę pokrój na mniejsze, ukośne kawałki. Wrzuć szparagi do osolonego wrzątku i gotuj przez 3 minuty.
  6. Rzodkiewki i ogórki małosolne pokrój na dość duże kawałki i grubo posiekaj koperek.
  7. Wymieszaj wszystkie składniki z kilkoma łyżkami majonezu i w razie potrzeby dopraw dodatkowo solą i pieprzem.

Spodobał ci się ten przepis na sałatkę ziemniaczaną? A może masz pytania? Zostaw komentarz lub napisz do nas na adres: haps_redakcja@agora.pl. Zachęcamy też do głosowania w naszej sondzie.

Więcej o: