Jak zrobić krupnik, żeby miał najwięcej smaku i najlepszą konsystencję? Mamy przepis i garść sprawdzonych porad

Krupnik to idealna zupa dla fanów potraw zdrowych i sycących zarazem. Wszystko przez to, że pełno w nim i warzyw (także ziemniaków), i kaszy. Tylko jak go zrobić, żeby miał najlepszą konsystencję i był najsmaczniejszy? Czego do niego dodać? Oto krótki przewodnik.
Zobacz wideo

Jak zrobić krupnik? Kasza to podstawa

Kasza w krupniku znaleźć się musi i basta. Bez niej krupnik nie byłby wcale krupnikiem. Od "krup", czyli zbitych grudek kaszy, na których nasi przodkowie gotowali swoje polewki, bierze on bowiem swoją nazwę.

Tylko jaka kasza będzie najlepsza? Tradycyjnie krupnik przygotowuje się na bazie drobnej kaszy jęczmiennej perłowej. Jeśli jednak chcemy, możemy zastąpić ją inną dowolną kaszą, np. jaglaną czy pęczakiem. Kaszę do krupniku dodajemy w ilości około pół szklanki na dwa litry płynu.

Jeśli nie przeszkadza nam jedzenie mętnej i bardziej kleistej zupy, kaszę dodajemy bezpośrednio do garnka. Jeśli natomiast chcemy uzyskać możliwie najbardziej klarowną zupę, kaszę powinniśmy najpierw przepłukać na sitku. Płuczemy ją do momentu, aż wypływająca z niej woda będzie całkowicie czysta (wystarczą około trzy-cztery płukania).

Co zrobić, żeby krupnik był mniej kleisty? Kaszę możemy po prostu ugotować do miękkości w oddzielnym garnku, a dopiero tak przygotowaną dodać do gotowej zupy.

Dobry krupnik - jakie mięso wybrać?

Oprócz kaszy bazą krupniku jest także mięso - choć oczywiście można go przyrządzić również w wersji wegańskiej. Na Ugotuj.to znajdziecie na przykład przepis Marty Dymek na krupnik z pęczaku ze skorzonerą.

Osoby, które lubią solidne zupy, często gotują krupnik na bazie mięsa wieprzowego - golonki, schabu, żeberek (amatorzy wędzonego posmaku zupy wybierają żeberka wędzone). W staropolskiej kuchni przyrządzano go również na gęsinie lub mięsie kaczki. Fani lżejszych zup wybierają natomiast mięso drobiowe, np. skrzydełka, ale również drobiowe podroby, jak żołądki, a nawet kurze łapki.

Dodatek kości z chrząstkami w postaci golonki, skrzydełek czy też właśnie kurzych łapek sprawia, że zupa staje się bardziej zawiesista, kleista. Czyli taka, która powinna być według komentujących wątek zatytułowany "Najlepszy krupnik na świecie...", który pojawił się na naszym forum.

"Wywar na krupnik musi być kleisty i tłusty" - pisze jedna z uczestniczek dyskusji. "Gotuję go na różnych mieszankach, najczęściej na żołądkach drobiowych (jak mi się uda zdobyć, to na kaczych), końcówkach skrzydełek kurczaka i żeberku. Kiedyś wrzuciłam świński ogon i to był świetny dodatek, ale niestety ciężki do zdobycia. Do tego marchewka, opalona cebula, seler, lubczyk, sporo pietruszki, bo nadaje krupnikowi fajny, korzenny posmaczek. Z przypraw wiadomo, listek bobkowy i ziele. Parę suszonych grzybków, sporo kulek pieprzu do samego wywaru. W krupniku musi znaleźć się sporo włoszczyzny pokrojonej drobniutko i pietruszka".

Krupnik - jakie warzywa na zupę?

No właśnie, oprócz prócz kaszy i mięsa w krupniku powinno się również znaleźć sporo warzyw. Podstawa to oczywiście starta na tarce lub pokrojona w "zapałkę" (słupki) albo kosteczkę marchewka. Nie wolno z nią przesadzić, bo krupnik może nam wyjść za słodki.

Poza tym oczywiście cebula - jak w rosole (zobacz: przepis na rosół i porady, jak sprawić, by był najlepszy), może być ona wcześniej opalona, dzięki czemu zupa nabierze bogatszego smaku. Cebulę możemy zastąpić także pokrojonym w kostkę lub półplasterki porem. Oprócz nich warto też dodać obrany i starty lub drobno posiekany korzeń pietruszki. W wersji dla leniwych wszystkie warzywa możemy zastąpić po prostu mrożoną włoszczyzną. Sprawdzi się również posiekana natka pietruszki lub koperek.

Co zrobić, żeby krupnik miał ładniejszy kolor i jeszcze więcej smaku?

"Włoszczyznę podsmażam na masełku, daje piękny, złoty kolor" - radzi jedna z użytkowniczek forum.

Gęstości nadadzą krupnikowi również ziemniaki. W zupie najlepiej sprawdzą się te bardziej zwarte, o żółtym miąższu. Polecamy zwłaszcza typu A lub AB, inaczej sałatkowe (np. odmiany Lord), które zachowają swój kształt w trakcie gotowania.

Rady: Krupnik powinien być dosyć gęsty i treściwy. Z tego powodu wszystkie dodatki (kasza, mięso, warzywa) powinny zapełniać około połowy, jeśli nie dwie trzecie garnka.

Podstawą krupniku, oprócz kaszy i mięsa, jest włoszczyzna - świeża lub mrożona
Podstawą krupniku, oprócz kaszy i mięsa, jest włoszczyzna - świeża lub mrożona Fot. Shutterstock

Jak zrobić krupnik - a może z grzybami i śmietaną?

Kasza, mięso i warzywa to nie wszystkie dodatki, które zazwyczaj lądują w krupniku. Wiele osób lubi wzbogacać zupę również suszonymi grzybami (wystarczy kilka kapeluszy prawdziwków lub podgrzybków) lub pokrojonymi w plastry i podsmażonymi na maśle pieczarkami.

Przeszkadza wam szary kolor zupy? I na to jest rada. Niektórzy dodają do niej po prostu takie przyprawy jak kurkuma czy papryka. Jedna z użytkowniczek forum dzieli się innym, ciekawym trikiem:

"Żeby zupa nie była taka brzydko szara, jedną startą marchewkę podsmażam na patelni i dodaję do zupy" - zdradza. "Marchewka podsmażana puszcza sok i daje piękny, lekko pomarańczowy kolor zupie".

Część osób przed podaniem zabiela krupnik. W tym celu korzystają nie tylko ze śmietany, lecz także zwykłego krowiego mleka, które jest słodsze i delikatniejsze. I jedno, i drugie dodajemy jednak do zupy pod koniec gotowania, inaczej mogą się nam zwarzyć.

Jak podać zupę? Dzięki zawartości kaszy i ziemniaków nie wymaga dodatków. Przed podaniem wiele osób posypuje ją jednak posiekaną natką pietruszki.

Krupnik - przepis podstawowy

Krupnik
Krupnik Fot. Sławomir Smolarek

Składniki:

  • 1 pęczek włoszczyzny lub 1 opakowanie włoszczyzny mrożonej
  • 1 szyjka i 2 skrzydełka z kurczaka
  • 1 kość cielęca
  • 150 g kaszy jęczmiennej
  • 1-2 suszone grzyby
  • 250 g ziemniaków
  • 2 łyżki masła
  • natka pietruszki
  • liść laurowy
  • sól
  • pieprz
  • śmietana

Krupnik krok po kroku:

  1. Kaszę przepłucz i zalej zimną wodą (2,5 szklanki), dodaj łyżkę masła i ugotuj na niewielkim ogniu do miękkości.
  2. Grzyby dokładnie umyj i zalej wrzątkiem.
  3. Do garnka włóż oczyszczone i umyte mięso, włoszczyznę, liść laurowy i namoczone grzyby. Zalej wodą i gotuj około 40 minut, dopraw solą, pieprzem i odcedź.
  4. Obierz mięso z wywaru, pokrój i odstaw na bok. Marchewkę pokrój w kostkę lub plasterki - jak wolisz.
  5. Do wywaru dodaj obrane i pokrojone w kostkę, przepłukane ziemniaki i ugotuj je do miękkości.
  6. Następnie do zupy dodaj pokrojoną marchewkę, ugotowaną kaszę, obrane z kości mięso i pozostałą łyżkę masła. Podgrzej, w razie potrzeby dopraw solą i pieprzem. Podawaj z posiekaną natką.

Autorki przepisu: Paulina Kałka, Zuzanna Wiciejowska (przepis pochodzi z magazynu "Palce Lizać")

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.