Bolognese, czyli jak zrobić popularny sos boloński do spaghetti, lasagne czy cannelloni
Z czego robi się sos bolognese?
Sos bolognese lub po prostu sos boloński, to sztandarowy włoski dodatek do dań. Jest to gęsty sos w typie ragu, czyli powstały na bazie mięsa mielonego. Do jego przygotowania używa się zwykle mięsa wołowego, wieprzowego albo mieszanki obu tych rodzajów. Klasyczny włoski przepis zakłada wykorzystanie wielu składników, między innymi mieszanki wieprzowiny i wołowiny, a także boczku, selera naciowego, marchwi, cebuli, czerwonego wina, koncentratu pomidorowego i bulionu. Wszystkie te składniki gotuje się długo, bo nawet cztery godziny. Możemy jednak przygotować wersję, która nie wymaga tak długiej obróbki. Mięso będzie miękkie, gdy będziemy je gotować albo krótko, albo bardzo długo.
My proponujemy ten prostszy przepis, który można zrobić w krótkim czasie. Dzięki temu w ciągu kilkunastu minut możemy przyrządzić znakomite, sycące danie dla całej rodziny.
Sos bolognese - składniki:
- po 200 g mięsa mielonego wołowego i wieprzowego
- 1 puszka krojonych pomidorów
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- 1 cebula
- 1 marchewka
- 2 ząbki czosnku
- 1 listek laurowy
- oliwa z oliwek
- sól, pieprz
Sos bolognese - krok po kroku:
- Cebulę kroimy w kostkę. Czosnek drobno siekamy. Marchewkę obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach.
- Na dużej patelni rozgrzewamy dwie łyżki oliwy, po czym wsypujemy na środek cebulę i marchewkę. Gdy cebula będzie zeszklona, dorzucamy czosnek i smażymy wszystko razem przez 30 sekund.
- Na środek patelni wkładamy mięso mielone i mieszamy je z resztą składników. Doprawiamy solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem.
- Gdy mięso się zetnie i zacznie rumienić, dodajemy pomidory w puszce wraz z zalewą oraz koncentrat pomidorowy i listek laurowy.
- Całość mieszamy i gotujemy przez kilka minut.
- Voila! Sos boloński jest gotowy.
Do czego zrobić sos bolognese
Sos bolognese przygotowany według naszych wskazówek będzie stanowił znakomity duet z makaronem. Bolończycy tradycyjnie podają go z tagliatelle, czyli długimi nitkami o szerokości niecałego centymetra. Polacy, podobnie jak wiele innych narodów, najchętniej wybierają spaghetti. (Zobacz również: "Burmistrz Bolonii wypowiada wojnę spaghetti bolognese. "To dziwne być znanym na świecie z potrawy, która nie jest nasza").
Poza znanym nam spaghetti bolognese, sos ten można połączyć z innym makaronem, czyli lasagne, w pysznej zapiekance, na przykład według naszego przepisu. Kolejnym pomysłem jest nadzianie naszym ragu rurek cannelloni tak, jak w oddzielnym przepisie. Jeśli nie jesteśmy wielkimi fanami makaronu, nasz sos możemy podać na grzankach lub zawinąć w naleśniki.
Sos bolognese
Ilu Włochów, tyle wersji sosu bolognese. My stworzyliśmy, taką, która pozwoli nam poczuć smak słonecznej Italii szybko i bez ruszania się z domu. Przygotujcie sos bolognese według naszych wskazówek i sami przekonajcie się, jak szybko można upichcić znakomity obiad. Smacznego!
Zobacz również:
-
Ciasto góra lodowa - klasyczne i bez pieczenia. To hit na każdą okazję [PRZEPISY]
-
Kroisz pomidora, a tam niespodzianka. To wcale nie są robaki
-
Sezon na pokrzywę: właśnie teraz najlepiej ją zbierać. Co z niej zrobić i jak przyrządzić, żeby nie parzyła? [PORADNIK]
-
Sernik z mlekiem w proszku - delikatny i puszysty. Jak go zrobić? Mamy przepis
-
"To takie płaskie ufo, uwielbiałam". Pamiętacie ciastka amerykany? Mamy przepis
- Jak siać marchew? Wszystko, co należy wiedzieć o uprawie marchewki
- Jak rośnie ogórek? Porady jak krok po kroku rozpocząć uprawę ogórków
- Cebula zwyczajna. Właściwości lecznicze jednego z najpospolitszych warzyw w kuchni
- "Restauratorzy trzymają się na rynku ostatnimi siłami". Ogródki dalej zamknięte. Rząd dalej milczy
- Fani bronią Jakubiaka pozującego przy martwej świni. "Myślałaś, że schabowe takie się urodziło i ubrało w panierkę?"