Zupa zacierkowa to potrawa, którą pamiętamy sprzed lat. Przygotowywało ją wiele mam i babć na obiad. Nic dziwnego – bardzo łatwo tę zupę przyrządzić i jest ona bardzo smaczna. Czego chcieć więcej? Czas przypomnieć sobie, jak smakuje domowa zupa zacierkowa! Jak zrobić taki obiad? Podpowiadamy!
Składniki:
Zacierka:
Rosół:
Marchew, pietruszkę, seler i ziemniaki umyj i obierz ze skórki. Ziemniaki pokrój w kostkę. Pora dokładnie wypłucz, a cebulę obierz z łupin i opal nad palnikiem. Wszystkie całe warzywa wrzuć do wody i gotuj bulion przez 40 minut razem z masłem, listkami laurowymi, zielem angielskim i lubczykiem (jeśli chcesz, możesz dodać też porcję rosołową z kurczaka). 15 minut przed zakończeniem gotowania dodaj pokrojone ziemniaki. Gdy te będą miękkie, wyjmij wszystkie warzywa (i ewentualnie mięso). Marchewkę i pietruszkę pokrój w kostkę i wrzuć z powrotem, a seler, por i cebulę przeznacz na pasztet lub farsz.
Jajko roztrzep w miseczce, dodaj mąkę i wodę, a następnie zagnieć twarde ciasto. Skub z niego małe kawałki i zacieraj w palcach, by zrobić niewielkie kluseczki. Przesyp je mąką, by się nie skleiły i zagotuj w wodzie z solą. Ugotowane dodaj do zupy, całość dopraw lubczykiem, pieprzem i solą do smaku. Posiekaj drobno natkę pietruszki i podawaj na gorąco.
Zupa zacierkowa ze skwarkami jest bardzo łatwa do przygotowania. Zrób ją tak samo, jak wersję powyżej, zrezygnuj z ziemniaków i nie dodawaj cebuli do rosołu. Przygotuj dodatkowo:
Przygotowanie: Zarówno boczek, jak i cebulę pokrój w kostkę. Na patelnię wrzuć boczek i wytop z niego tłuszcz. Gdy będzie go już sporo, dodaj pokrojoną cebulę i smaż razem, aż ta zmięknie, a z mięsa powstaną skwarki. Używając metalowego sitka, odcedź skwarki z nadmiaru tłuszczu. Razem z cebulą dodaj je do zupy na sam koniec, wymieszaj wszystko i podawaj.
Na sklepowych półkach można znaleźć także gotowe zacierki, sprzedają je producenci różnych rodzajów makaronu. Czy warto ich używać? Jeśli nie umiesz zrobić domowych lub nie masz na to czasu, zupa zacierkowa z gotowymi zacierkami będzie dobrym pomysłem! Możesz ugotować je osobno, w lekko osolonej wodzie, lub wrzucić do zupy na około 10 minut przed końcem gotowania. Pamiętaj tylko, aby dodać trochę więcej wody – zacierki wchłoną ją podczas gotowania.