Jak wyparzyć słoik? W piekarniku, w mikrofali, w zmywarce czy tradycyjnie – która metoda jest najlepsza? Każdy z zaproponowanych sposobów będzie skuteczny, jeżeli wszystko zrobimy zgodne z wytycznymi i bardzo dokładnie. Mamy dla Was wskazówki dotyczące wszystkich metod!
Zanim przełożysz przetwory lub dania do słoików, należy dobrze przygotować naczynia. Musisz stosować zasadę ograniczonego zaufania – nawet jeśli słoiki były przechowywane w dobrych warunkach, należy je dokładnie umyć i wyparzyć, aby pozbyć się drobnoustrojów i móc bezpiecznie przechowywać żywność. Jeśli słoiki nie będą czyste i wyparzone, jedzenie może się w nich zepsuć – a w końcu właśnie temu chcesz zapobiegać!
Jeżeli decydujesz się na wyparzanie słoików w piekarniku, musisz je najpierw dokładnie umyć z wszelkich zanieczyszczeń. Osusz je dokładnie, upewnij się, że szkło ma co najmniej temperaturę pokojową, a potem włóż do piekarnika bez nakrętek. Zamknij go i rozgrzej do temperatury 100 st. C, praż słoiki przez około 25 minut. Potem wyłącz piekarnik i poczekaj, aż słoiki wystygną.
Wskazówka: Pokrywki od słoików oraz gumki od weków wyparz wrzątkiem – w piekarniku mogą się zniszczyć.
Jeśli masz kuchenkę mikrofalową, bez trudu wyparzysz w niej słoiki. Słoik umyj najpierw dokładnie, upewnij się, że nie jest zbyt zimny i wlej do niego trochę wody. Następnie ustaw największą moc mikrofalówki i wstaw słoik. Wyparzaj przez dwie minuty. Po otwarciu drzwiczek poczekaj, aż słoik wystygnie i wytrzyj go do sucha.
Wskazówka: Pokrywki oraz gumki od weków wyparz wrzątkiem, bowiem w mikrofalówce mogą popękać.
W zmywarce nie tylko umyjesz naczynia, ale także wyparzysz słoiki. Umyte wieczka i słoiki wstawiaj osobno do zmywarki. Nie dodawaj żadnych detergentów do zmywania, ustaw program na 75-85 st. C i poczekaj. Gdy program się skończy, wyjmij naczynia i przelej ciepłą wodą. W zmywarce możesz również zapasteryzować przetwory. Więcej o tym: Pasteryzowanie przetworów w zmywarce, czyli weki, które robią się same [TRIK].
Dokładnie umyte słoiki i nakrętki wstaw do dużej miski lub zatkanego korkiem zlewu. Następnie zalej je wrzątkiem i poczekaj. Gdy wystygną, wylej wodę i wytrzyj naczynia do sucha.
Uwaga! Naczynia, które będziesz wyparzać, nie mogą być zimne. Jeśli będą miały zbyt niską temperaturę, mogą pęknąć – a wtedy łatwo o skaleczenie bądź poparzenie wrzątkiem!
Słoiki i weki można też wygotować w garnku. Umyj je najpierw dokładnie, a potem wstaw do garnka i zalej wodą. Przykryj pokrywką i doprowadź do wrzenia. Gotuj przez 10-15 minut, a potem zostaw do przestudzenia i wytrzyj je do sucha.
Alternatywą dla wyparzania słoików jest przetarcie ich alkoholem – najlepiej spirytusem 70%. Zdezynfekuj zarówno wieczka, jak i słoiki. Po nałożeniu jedzenia trzeba przetrzeć górę słoika i rowki ponownie, i dopiero po chwili zakręcić.