Jak ugotować kompot z jabłek?

Kopot z jabłek to jeden ze smaków z dzieciństwa. W zależności od odmiany jabłek, może mieć inny kolor, być bardziej kwaśny lub bardziej słodki. Jak ugotować pyszny i zdrowy kompot z jabłek?

Kompot z jabłek 

Wielu z nas kompot z jabłek kojarzy się z pachnącym babcinym obiadem, beztroskimi wakacjami na wsi lub po prostu szkolną stołówka czy barem mlecznym. Własnoręcznie przyrządzony kompot, to źródło witamin i substancji odżywczych. Wiele napojów kupowanych przez nas dzisiaj posiada dużo zbędnych cukrów i ulepszaczy smaku. Tymczasem kompot to naturalny napój, któego wykonanie nie wymaga od nas szczególnych zdolności kulinarnych. Warto jednak przestrzegać pewnych zasad i nie dodawać do niego dużo cukru, bo niebezpiecznie zbliży się do słodzonego napoju ze sklepu. 

Jak ugotować kompot z jabłek?

Do ugotowaniu kompotu z jabłek w wersji podstawowej potrzebne będą następujące składniki:

  • 6 sztuk jabłek 
  • 2-4 łyżki cukru (im mniej, tym lepiej i warto zastąpić go np. ksylitolem)
  • 1 litr wody

Warto wiedzieć, że kompot z jesiennych zbiorów jabłek lub po prostu ten wykonany w październiku czy listopadzie, można z powodzeniem przechowywać w słoikach tak, aby cieszyć się jego smakiem dłużej, niż tylko jeden dzień. Wówczas należy zwiększyć nieco ilość wykorzystywanych przez nas składników do 2 kilogramów jabłek, kilograma cukru oraz 4 litrów wody. Doskonały będzie również tego rodzaju napój na długie, zimowe wieczory z dodatkiem goździków, cynamonu i skórki otartej z cytryny.

Jakie owoce pasują do kopotu z jabłek? Świetnie będzie smakował kompot z jabłek i gruszek, jabłek i rabarbaru czy jabłek i malin. 

Jak ugotować kompot z jabłek? 

  1. Jabłka myjemy i kroimy w cząstki, usuwając z nich gniazda nasienne oraz, ewentualnie, uszkodzone części. Pamiętajmy o tym, że nie musimy obierać ich ze skórki - to właśnie      w niej znajduje się najwięcej witamin.
  2. Do garnka wrzucamy przygotowane cząsteczki jabłek, zasypujemy cukrem oraz zalewany wodą. Jeśli decydujemy się na opcję zimową, w tym momencie dodajemy także goździki oraz skórkę z cytryny. Na cynamon przyjdzie czas pod koniec gotowania.
  3. Naczynie stawiamy na palnik i gotujemy.
  4. Po zakończonej czynności, dodajemy cynamon i dokładnie mieszamy.

Kompot z jabłek. Jaki jest czas gotowania?

Proces ten nie powinien trwać dłużej niż 15-20 minut. Po tym okresie, powinniśmy odstawić nasz napój z gorącego palnika i - ewentualnie - doprawić do smaku. Z powodzeniem można go podawać na gorąco lub po całkowitym ostygnięciu. Jeśli jednak decydujemy się na wykonanie kompotu z myślą o przechowywaniu go słoikach przez dłuższy czas, powinniśmy wiedzieć, że należy go pasteryzować. Jak pasteryzować kompot z jabłek? 

  1. Przygotowujemy słoiki - dokładnie je myjemy, wyparzamy i osuszamy.
  2. Przekładamy do szklanych naczyń przygotowane przez nas cząstki jabłek, posypane odrobiną cynamonu.
  3. Wodę wraz z cukrem i - opcjonalnie - skórką z cytryny oraz goździkami zagotowujemy.
  4. Przygotowaną zalewę przelewany do słoików z owocami.
  5. Przygotowujemy duży garnek, jego spód wyściełamy ściereczką, na której ustawiamy nasze słoiki z kompotem.
  6. Wlewamy do garnka - z kompotami - wodę w taki sposób, aby sięgała ona do 3/4 wysokości słoików. Po zagotowaniu się wody, całość pasteryzujemy jeszcze ok. 10-15 minut.
  7. Po tym czasie słoiki wyjmujemy z wody i odstawiamy wieczkiem w dół do ostygnięcia.

Wykonane, w taki sposób, przetwory będą nam służyły nawet całą zimę, chyba, że znikną wcześniej za sprawą swojego niezwykłego smaku.

Kompot z jabłek - jakie owoce będą najlepsze? 

Zastanawiając się nad tym, jakie jabłka będą odpowiednie na kompot, warto zauważyć, że właściwie każda odmiana w tym zakresie będzie właściwa, ale każda z nich da nam inny smak kompotu.  Poniżej prezentujemy charakterystykę najbardziej popularnych odmian jabłek:

  1. Papierówka - zbiera się ją jeszcze latem, mają żółtą skórkę i kruchy, lekko kwaskowy miąższ Nadają się na kompot, przetwory i ciasta lub do spożywania na co dzień. 
  2. Antonówka - dojrzewa na początku września. Ich skórka jest żółta lub bladożółta. Te jabłka są twarde, kwaśne, soczyste o intensywnym zapachu. Można je z powodzeniem wykorzystywać do przetworów - dżemów, marmolad czy musów lub jako dodatek do ciast.
  3. Malinówka - zbiera się ja we wrześniu, ma delikatna skórkę, jest krucha i soczysta, ma lekki malinowy smak i aromat. Idealna na kompot.
  4. Szara reneta - ma żółtą, gruba i szorstka skórkę, wyróżnia się charakterystycznym lekko korzennym aromatem. Jej miąższ jest soczysty, kruchy i winny. Doskonale nadaje się zatem jako dodatek do mięs, przetworów, a także do zakwaszania potraw, np. do czerwonego barszczu.
  5. Kortland - ma duże owoce, którego skórka pokryta jest woskowym nalotem. Ten owoc jest soczysty, słodki, określany jako odmiana deserowa, więc odpowiednia do spożywania na co dzień, a także jako dodatek do sałatek i mięs.
  6. Lobo - to odmiana jesienna. Jabłko, którego twarda skórka pokryta jest charakterystycznym bordowym rumieńcem. W środku wypełnione kruchym, kwaskowatym i miękkim miąższem.
  7. Ligol -to odmiana zdecydowanie deserowa, zatem nadająca się głównie do sałatek, mięs lub jedzenia bezpośrednio. Ten owoc jest kruchy, soczysty i aromatyczny, do tego ma lekko słodki smak.
  8. Szampion - to duże jabłko o lekko wydłużonym kształcie. Są słodkie i mają gruszkowy aromat. nadają się więc do wszelkich przetworów, w tym dżemów, musów, soków czy kompotów.
  9. Mekintosz - to czerwony owoc, zimowej odmiany. Jego miąższ jest twardy, soczysty i chrupiący o charakterystycznym słodko-kwaśnym smaku. Idealny na kompot, sok czy mus. 

Jedne jabłka nadają się na kompot bardziej, inne mniej, co wcale nie znaczy, że tych drugich w ogóle nie możemy ich wykorzystywać do sporządzenia tego napoju. Jedno jest pewne - im słodsze jabłko, tym mniej cukru użyjemy do zrobienia naszego kompotu. A jeśli to możliwe - zrezygnujmy z niego w ogóle. 

Zobacz wideo Jeśli nie kompot, to może tarta jabłkowa?
Więcej o: