Kotlet de volaille z masłem i czosnkiem - klasyk na obiad nie tylko od święta [PRZEPIS]
Kotlet z Francji? Bynajmniej
Nazwa kotleta de volaille sugeruje, że potrawa ta pochodzi z Francji. To jednak fałszywa wskazówka – danie to pochodzi z Kijowa, a więc z obecnej Ukrainy i w większości krajów znane jest jako kotlet po kijowsku czy kotlet kijowski. Według tradycyjnej receptury taki kotlet przyrządza się z dobrze rozbitego mięsa drobiowego oraz masła z koperkiem lub czosnkiem i przyprawami. Jak przyrządzić go własnoręcznie? Wszystko wyjaśniamy.
Kotlet de volaille – przepis
Składniki:
- 4 pojedyncze piersi z kurczaka,
- 100 g miękkiego masła,
- 1/2 pęczka koperku,
- 2 ząbki czosnku,
- 3 jajka,
- bułka tarta i mąka do obtoczenia,
- olej rzepakowy (spora ilość),
- sól i pieprz do smaku
Kotlet de volaille – sposób przygotowania
Koperek siekamy drobno, a ząbki czosnku wyciskamy w wyciskarce. Mieszamy z masłem, doprawiamy solą i pieprzem do smaku i wstawiamy do lodówki, aby całość się schłodziła. Piersi kurczaka zabezpieczamy folią spożywczą i rozbijamy tłuczkiem na cienkie płaty. Na każdym z nich układamy kawałki schłodzonego masła w taki sposób, aby tworzyły wałeczek. Mięso zawijamy w rulon i spinamy wykałaczką, aby się nie rozwinęło. Do osobnych talerzy wsypujemy mąkę, bułkę tartą, do osobnego wbijamy jajka i roztrzepujemy je. Każdą roladkę obtaczamy w mące, potem w jajku, a na koniec w bułce tartej. Kotlety powinny pokryć się sporą ilością panierki. Wstawiamy je do lodówki na godzinę. Po tym czasie do rondelka lub do głębokiej patelni wlewamy olej rzepakowy. Rozgrzewamy go i smażymy każdą roladkę osobno z każdej strony przez kilka minut, aż ładnie się zrumieni. Potem wyjmujemy na arkusz papierowego ręcznika, aby odsączyć kotlet z nadmiaru tłuszczu. Podajemy od razu.
Kotlet de volaille – jak podawać?
Kotlet de volaille można podawać jako zamiennik tradycyjnego kotleta z piersi kurczaka. Będzie doskonale smakować z ziemniaczanym puree, pieczonymi łódeczkami z ziemniaków bądź z frytkami. Do tego możemy podać ulubioną surówkę, marchewkę z groszkiem lub ulubione sezonowe warzywo.
Kotlet de volaille a drobiowe roladki z nadzieniem
Jednym z błędów najczęściej popełnianych przez kucharzy i restauratorów jest podawanie kotleta de volaille z dodatkiem pieczarek i sera. Prawdziwy kotlet po kijowsku nie zawiera takich dodatków – cały jego smak opiera się na delikatnej kompozycji smaków drobiu i masła. Roladki z pieczarkami i serek również są smaczne, ale jeśli jesteśmy w restauracji i chcemy spróbować de volaille’a według prawdziwej receptury, upewnijmy się, że nadzienie jest właściwe. Innym błędem jest dodawanie zbyt małej ilości masła – po przekrojeniu kotlet de volaille powinien wystrzelić rozgrzanym masłem (nie można zamienić go na margarynę, gdyż zupełnie zmieni się smak potrawy). Kotleta nie należy także podawać przekrojonego.
-
Trwa sezon na fiołki wonne - idealne do deserów i herbat. Gdzie ich szukać i jak zbierać? [PORADNIK]
-
Jak uratować zbyt kwaśną zupę? Wystarczy produkt, który na pewno macie w kuchni
-
Sałata szybko więdnie? Znamy trik, dzięki któremu możesz przechowywać ją nawet przez miesiąc
-
Lekki obiad po świętach. Co przygotować, gdy mamy dość tłustych potraw? [PRZEPISY]
-
Sezon na pokrzywę: właśnie teraz najlepiej ją zbierać. Co z niej zrobić i jak przyrządzić, żeby nie parzyła? [PORADNIK]
- Kiszenie ogórków i kapusty: kiedy kisić warzywa?
- Czosnek niedźwiedzi to źródło witamin, ale łatwo pomylić go z trującą konwalią. Podpowiadamy, jak je rozróżnić
- The Vegetarian Butcher - nowe, roślinne mięso dostępne w Polsce!
- Botwina - przepis na pyszne placki, które pokochają dzieci
- Obierasz kiwi? Okazuje się, że być może od lat robisz to całkiem niepotrzebnie