Czerwona herbata: właściwości, skutki uboczne, efekty działania

Czerwona herbata to specyfik znany od lat. Pomaga w odchudzaniu, korzystnie wpływa na poziom cholesterolu. Jednak zbyt duże jej spożycie może wywoływać negatywne skutki uboczne.

Czerwona herbata: właściwości naparu

Czerwona herbata, zwana także herbatą Pu-erh jest naparem bardzo aromatycznym, o specyficznej korzennej nucie. Pochodzi z Chin, gdzie znana jest pod nazwą "smoczy napój". Wielu pamięta ją z czasów swojego dzieciństwa, kiedy gościła na wszystkich polskich stołach jako najtańszy tego typu produkt dostępny w peerelowskiej rzeczywistości. Obecnie jej produkcja na skalę światową nie przekracza 5 proc. wśród wszystkich typów herbat. Rynek całkowicie zdominowała czarna odmiana (ok. 75 proc. światowej produkcji).

Czerwona herbata słynie ze swoich pozytywnych właściwości prozdrowotnych. Występuje w kilku odmianach, spośród których to właśnie Pu-erh najlepiej sprawdza się w procesie odchudzania. Jest to możliwe dzięki wysokiej zawartości polifenoli, które pozytywnie wpływają na trawienie pokarmów, ale też przyspieszają spalanie tłuszczu. Dlatego należy pamiętać, aby około pół godziny po każdym posiłku wypić filiżankę napoju. Nie łudźmy się jednak, że sama załatwi wszystko. Oczywiście konieczne jest również zastosowanie racjonalnej diety oraz zwiększenie aktywności fizycznej, aby uzyskać widoczne efekty odchudzania.

Czerwona herbata głównie kojarzy się z odchudzaniem i spalaniem niechcianego tłuszczu, jednak ma także inne pozytywne właściwości:

  • obniża poziom cholesterolu
  • chroni zęby przed próchnicą
  • dostarcza organizmowi związki mineralne, a także mangan, wapń, fluor
  • działa moczopędnie, co wspomaga oczyszczanie organizmu
  • reguluje ciśnienie tętnicze krwi
  • pomaga przy problemach z trądzikiem i innymi wypryskami na skórze
  • działa pobudzająco ze względu na znaczną zawartość kofeiny
  • wspomaga organizm podczas infekcji bakteryjnych lub wirusowych.

Zobacz też: Kawa koreańska, czyli o najmodniejszej kawie z Instagrama

Czerwona herbata: jak parzyć, aby uzyskać maksimum jej właściwości?

Uzyskanie maksymalnych właściwości czerwonej herbaty, jak i każdej innej substancji, wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak parzyć czerwoną herbatę, aby wykorzystać wszystkie jej zalety?

Liście czerwonej herbaty można parzyć wielokrotnie. Powinno się je zalewać wodą o temperaturze od 90 do 100 stopni Celsjusza i parzyć około 3 minut. Aby jak najlepiej sprawdzała się w roli pogromcy tłuszczu, należy ją wypić dopiero po posiłku (warto odczekać około pół godziny, wtedy jej działanie będzie najbardziej efektywne). To zmniejszy także jej negatywny wpływ na wchłanianie żelaza z pokarmu. Należy też pamiętać, że aby nie zyskiwać dodatkowych kalorii, nie powinno się jej niczym dosładzać.

Jakie mogą wystąpić skutki uboczne picia czerwonej herbaty?

Czerwona herbata jest naturalnym środkiem, który może wspomagać organizm i przynosić mu wiele korzyści. Pomaga zmniejszać nadwagę, jest niezastąpiona w walce z cholesterolem. Jednak jej nadmiar może wywołać także niekorzystne konsekwencje. Ze względu na zawartość kofeiny, herbata może wywołać nadpobudliwość. Z tego samego względu podnosi również ciśnienie krwi, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na schorzenia układu krążenia.

Skutkami ubocznymi wypicia zbyt dużej ilości czerwonej herbaty mogą też być:

  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunka.

W trakcie procesu odchudzania dziennie można sobie pozwolić na 4-5 filiżanek naparu - odpowiednio po każdym posiłku.

Zobacz wideo Sprawdź, jak zrobić dekoracyjne torebki na herbatę

Czerwona herbata: przeciwwskazania do stosowania jej w diecie

Czerwona herbata, choć niewątpliwie przynosi korzyści zdrowotne, to nie w każdych okolicznościach może być spożywana. Przeciwwskazania do wprowadzenia czerwonej herbaty do diety, to:

  • dolegliwości układu pokarmowego - pod wpływem herbaty mogą się nasilać, dlatego trzeba uważnie obserwować organizm po każdym spożyciu herbaty
  • anemia - herbata może zmniejszać przyswajanie żelaza z pokarmów
  • okres ciąży i karmienia piersią - ze względu na zawartość kofeiny należy ściśle kontrolować jej ilość.

Zobacz też: Mieszasz herbatę kolistym ruchem? To błąd. Były kamerdyner Księcia Karola tłumaczy, dlaczego

Więcej o:
Copyright © Agora SA