Papryka faszerowana surowym mięsem mielonym - doskonała na obiad i przekąskę [PRZEPIS]

Papryka faszerowana surowym mięsem mielonym to świetna propozycja na obiad, a także imprezową przekąskę. Jak się za nią zabrać? Przepis jest bardzo prosty.

Papryka dostępna jest w sklepach przez cały rok. Najlepsza i najtańsza jest pod koniec lata, dlatego szczególnie wtedy warto ją przyrządzać. Świetną propozycją jest ta faszerowana mięsem, choć do środka można włożyć także nadzienie wegetariańskie czy wegańskie - z kaszy, soczewicy oraz warzyw.

Papryka faszerowana surowym mięsem mielonym - przepis

Składniki:

  • 4 papryki
  • 300 g mięsa mielonego (wołowego lub wołowo-wieprzowego)
  • cebula
  • pomidor
  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego
  • 4 łyżki ryżu ugotowanego al dente
  • czubata łyżka suszonych ziół (na przykład bazylii czy tymianku)
  • sól i pieprz do smaku
  • tarty żółty ser do posypania

Papryka faszerowana surowym mięsem mielonym - krok po kroku:

  1. Papryki myjemy, osuszamy, odcinamy górę. Możemy je delikatnie podciąć u dołu, jeśli się przechylają.
  2. W dużej misce mieszamy mięso z posiekaną cebulą i pomidorem oraz resztą składników poza serem. Farszem napełniamy papryki "z górką" - mięso straci nieco objętości w trakcie pieczenia, więc dobrze, by papryki były porządnie wypełnione. Przykrywamy je odciętymi "czapeczkami", dzięki czemu zachowamy smaki i wodę w środku, a danie będzie soczyste.
  3. Papryki ustawiamy w naczyniu żaroodpornym wysmarowanym olejem. Najlepiej, by było dość małe - wtedy warzywa pozostaną na swoim miejscu. Pieczemy przez 40-50 minut w 200 stopniach Celsjusza. 15 minut przed końcem ściągamy "czapeczki" i papryki posypujemy serem.
  4. Zaraz po wyjęciu z piekarnika danie będzie bardzo gorące. Przed zaserwowaniem go warto odczekać kilka minut.

Modyfikacje dozwolone, a nawet mile widziane

Do tego dania można użyć każdej papryki, jednak smak może się nieco zmienić. Najczęściej wykorzystuje się najsłodszą - czerwoną, ale biała czy zielona będą równie smaczne. Także farsz można dowolnie modyfikować. Jeśli zamiast wołowiny czy wieprzowiny użyjemy mięsa drobiowego, dobrze jest dodać nieco tłuszczu, ponieważ drób ma tendencję do przesuszania się. Również kompozycja ziół i przypraw jest zależna od preferencji. Ciekawie smakuje wersja na bałkańską nutę - z cynamonem, słodką papryką, chili i oregano.

Zobacz wideo Zobacz także naszą wersję papryki faszerowanej - tym razem z kurczakiem.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.