Dziennikarz z USA zdradza przepis na kopytka. Bardzo podobny do "naszego", ale jest różnica

Amerykański dziennikarz o polskich korzeniach odtworzył przepis na kopytka. Udało mu się? Sprawdźcie, jakie ma porady dla tych, którzy robią je po raz pierwszy.

Kopytka należą do najbardziej lubianych dań polskiej kuchni. Są proste w przygotowaniu, można do nich wykorzystać nadmiar ziemniaków ugotowanych na poprzedni obiad, a do tego każdy może zjeść je z takimi dodatkami, jakie lubi. Jesse Szewczyk, dziennikarz amerykańskiego portalu kulinarnego The Kitchn, odtworzył po latach przepis na kopytka, które były jego przysmakiem z dzieciństwa. Udało mu się? Sprawdźcie, czy jego receptura przypomina wasz domowy przepis na kopytka.

Kopytka z cebulką i bekonem

Składniki:

  • 700 g ziemniaków (masa przed ugotowaniem),
  • 2 szklanki mąki pszennej + mąka do podsypania,
  • duże jajko,
  • 200 g bekonu,
  • cebula,
  • sól

Jak zrobić kopytka z cebulką i bekonem?

Ziemniaki obieramy ze skórki, kroimy na mniejsze kawałki i gotujemy w osolonej wodzie przez około 11-13 minut. Następnie odlewamy je z wody. W czasie gdy ziemniaki się gotują, bekon kroimy w paski, a cebulę drobno siekamy. Ziemniaki dobrze odsączamy, a następnie przeciskamy przez praskę lub tłuczemy na gładką masę. 

Utłuczone ziemniaki przekładamy do miski, dodajemy mąkę i jajko, doprawiamy także solą. Ciasto mieszamy, używając drewnianej łyżki lub szpatułki. Następnie wykładamy je na stolnicę podsypaną odrobiną mąki i wyrabiamy. Jeżeli ciasto jest zbyt luźne, dodajemy jeszcze mąki - powinno być gładkie. Dzielimy je na 4 równe części i podsypujemy stolnicę mąką. Każdą z części rolujemy w długi wałek i kroimy ukośnie na kawałki o szerokości około 1,5 cm. Tak przygotowane kopytka wrzucamy porcjami do garnka z gotującą się osoloną wodą. Gotujemy przez około 3-4 minuty od momentu, gdy wypłyną na powierzchnię. Gorące kopytka wyjmujemy łyżką cedzakową, a po ugotowaniu wszystkich wylewamy wodę i umieszczamy je w suchym garnku. 

Kawałki bekonu podsmażamy na patelni - jeśli wytopionego tłuszczu jest bardzo dużo, odlewamy nadmiar. Powinno pozostać około 4 łyżek tłuszczu. Następnie dodajemy cebulkę i podsmażamy razem, aż stanie się złota. Potem przelewamy całą zawartość patelni do garnka z kopytkami i mieszamy. Jeśli kopytka w tym czasie ostygły, podgrzewamy całość. Podajemy na gorąco z posiekanym szczypiorkiem i odrobiną pieprzu. 

Zobacz wideo Kopytka z batatów - piękny i pyszny dodatek do obiadu

Kopytka - wskazówki

  • do zrobienia kopytek najlepiej użyć ziemniaków o dużej zawartości skrobi (typ kulinarny C), gdyż mają one mniej wody,
  • lepiej nie robić kopytek z ziemniaków w formie puree z dodatkiem mleka i masła. Taka masa jest zbyt wilgotna i trzeba będzie dodać dużo mąki, przez którą kopytka staną się gumowate,
  • nieugotowane kopytka można przechowywać w folii umieszczone w lodówce przez 1 dzień,
  • ugotowane kopytka można zamrozić na około 2 miesiące,
  • zamrożone kopytka można wrzucić do gorącej wody i ugotować - będą potrzebowały około 10 minut. 

A wy jak robicie kopytka? Może bliższy jest wam tradycyjny przepis?

Kopytka tradycyjne - przepis na podstawie "Kuchni polskiej"

Składniki:

  • 1 kg ziemniaków,
  • 30-35 dag mąki pszennej,
  • 1-2 jajka,
  • sól,
  • 4 dag masła lub margaryny do polania,
  • 2 dag tartej bułki

Kopytka tradycyjne - przygotowanie

Ziemniaki dokładnie myjemy, gotujemy do miękkości, a po ostudzeniu obieramy ze skórki. Następnie mielimy. Wykładamy je na stolnicę podsypaną mąką, dodajemy resztę mąki, jajko i sól. Szybko zagniatamy ciasto, a potem dzielimy je na 3 części. Formujemy wałki grubości palca i kroimy kluski o długości 4-5 cm. Gotujemy je porcjami we wrzącej, osolonej wodzie, a potem wyjmujemy łyżką cedzakową. Kopytka podajemy z bułką tartą podsmażoną na maśle lub margarynie.

Można je serwować również z topioną słoniną, z zasmażaną kapustą kiszoną lub świeżą, sosem grzybowym, pomidorowym itd. Mogą być podane do mięs duszonych lub pieczonych. 

I jak? Jesse Szewczyk chyba całkiem nieźle odtworzył przepis na polskie kopytka. Co prawda w Polsce raczej serwuje się je polane lub posypane dodatkami, a nie wymieszane z nimi, ale to raczej drobiazg.

A wy, z czym podajecie kopytka? Podzielcie się waszymi tipami.

Więcej o:
Copyright © Agora SA