Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie
dla osób dorosłych
Rabarbar jest, o czym nie wszyscy wiedzą, warzywem, które przybyło do Europy w XVI w. za sprawą Marco Polo. W Polsce rabarbar jest znany od XVIII w. W naszym kraju uprawiana jest zwłaszcza odmiana rabarbaru zwyczajnego, który nie cechuje się szczególnymi wartościami leczniczymi. Jest on jednak cenny z uwagi na niską kaloryczność, ciekawy smak i bogate wartości odżywcze. Jakie? Zobaczcie sami.
Nalewka z rabarbaru nie należy do szczególnie popularnych trunków. Jest jednak połączeniem zarówno słodkich, jak i kwaśnych smaków. Do tego ma wyjątkowe, różowe zabarwienie dlatego warto pokusić się o jej przygotowanie. Jak zrobić nalewkę popularnie zwaną rabarbarówką? Oto podstawowy przepis:
Składniki:
Wykonanie:
Nalewka z rabarbaru to doskonała baza do wszelakich drinków, warto jednak pamiętać o tym, że rabarbarówke można również dowolnie modyfikować, dodając do tego wyjątkowego napoju, np. sok z cytryny, grejpfruta, miód czy laskę wanilii, wówczas jego smak będzie jeszcze bardziej wyjątkowy i specyficzny. W takim celu można np. cukier zastąpić szklanką miodu lub po prostu dodać ulubiony smak: sok z cytryny, grejpfruta czy laskę wanilii do napoju tuż przed przelaniem nalewki do mniejszych butelek. Warto eksperymentować z tego rodzaju napojami, dzięki temu zyskamy indywidualny i niepowtarzalny smak.
Rabarbar i truskawki to typowe owoce cechujące polskie lato, dlatego warto wykorzystać ten wyjątkowy czas do wykonania pysznej nalewki. Czego będziemy potrzebowali?
Owoce kroimy - rabarbar w kawałeczki, a truskawki na połówki - i przekładamy do dużego słoja. Zasypujemy cukrem i odstawiamy na 24 godziny, aby owoce puściły sok. Po tym czasie zalewamy alkoholem i wodą, zakręcamy i odstawiamy na dwa miesiące. Trunek przecedzamy i przelewamy do mniejszych butelek. Nalewkę z truskawek i rabarbaru odstawiamy na 3 miesiące w chłodne miejsce, aby swobodnie przeleżakowała.