Nie wszystkie produkty możemy mrozić. Czego nie wkładać do zamrażarki?

Mrożenie jest rewelacyjnym sposobem na przechowywanie żywności. Jedzenie zachowa świeżość, smak, zapach, konsystencję. Na dodatek jest bardzo proste, nie wymaga dodatkowych czynności. Ot, wystarczy włożyć dany produkt do zamrażalnika. Ale nie wszystko można mrozić. Czego pod żadnym pozorem nie powinniśmy tak konserwować?

Produktów już rozmrożonych

Na początek oczywista oczywistość. Nie wolno ponownie mrozić już raz rozmrożonych produktów. Nieważne czy to mięso, mrożone warzywa czy gotowe danie ze sklepu. Podczas rozmrażania namnażają się drobnoustroje. Pozbywamy się ich podczas obróbki termicznej. Ale ponowne zamrożenie zachowuje wszystkie te szkodliwe czynniki.

Jajek

Nie wolno też mrozić jajek. Mowa zarówno o tych ugotowanych, jak i surowych. Skorupka pęknie w przypadku surowego jajka. Gdy zamrozimy takie ugotowane na twardo, straci ono swoją strukturę.

Świeżych warzyw

Nie powinniśmy mrozić świeżych warzyw, które mają dużo wody. Mrożenia powinny unikać więc: ogórki, sałata, rzodkiewki, pomidory. Tu chodzi wyłącznie o walory smakowe.

Gotowanego ryżu i makaronu

Gdy jesteśmy przy smaku mrożonek, warto wspomnieć też o mrożeniu ryżu i makaronu. Tracą konsystencję, stają się suche. Po prostu źle smakują po zamrożeniu i rozmrożeniu.

Zobacz wideo Jak mrozić i przechowywać owoce i warzywa?

Nabiał

A co z nabiałem? Jogurty, mleko, śmietana, miękkie i świeże sery (na przykład mozzarella czy ser śmietankowy) niestety nie nadają się do mrożenia. Tracą konsystencję. Majonez czy śmietana przybiorą formę kryształków. Będą się rozwarstwiać. Nie jest to więc najlepszy pomysł.

Napoje

Wiele osób zastanawia się także nad mrożeniem napojów. Tu sprawa jest trudna. Jeśli chodzi o smak, mrożenie go nie zmienia. Jednak mrożenie w szklanych butelkach na pewno nam się nie uda. Butelka zostanie rozsadzona przez napój od środka. Napoje gazowane – nawet w plastikowych opakowaniach – mogą się odwarstwiać i także rozsadzić butelkę.

Więcej o: