Do uszek, krokietów i pasztecików. Jak zrobić idealny barszcz czerwony na wigilię? Wypróbuj m.in. trik Magdy Gessler

Nie wyobrażacie sobie wigilii bez czerwonego barszczu? W tym roku postawcie na przygotowany samodzielnie. Mamy dla was garść porad, co zrobić, aby wyszedł przepyszny. Sprawdźcie!

Więcej przepisów i porad kulinarnych znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Barszcz czerwony to w wielu rodzinach jedno z najważniejszych dań na stole wigilijnym. Podawany z uszkami, pasztecikami, krokietami - w tym dniu smakuje wyjątkowo. Chcemy was zachęcić, by w tym roku nie korzystać z barszczu z kartonu lub, co gorsza, tego w proszku. Zróbcie go samodzielnie! Mamy dla was kilka wskazówek, dzięki którym będzie smakował cudownie. 

Czerwone jabłuszko, czerwony barszcz

W czym tkwi sekret pysznego barszczu czerwonego Magdy Gessler? Tajemniczym składnikiem są jabłka. Będziemy potrzebować kilku kwaśnych, winnych jabłek pokrojonych w ćwiartki. Gdy wywar się ugotuje, na wierzch kładziemy kawałki jabłek i odstawiamy na całą noc. Potem wyjmujemy jabłka. Po takim leżakowaniu barszcz nabierze wyjątkowego smaku.

(Za)kwas nie tak od razu

Jeśli przyrządzacie barszcz na zakwasie, dodajcie go do zupy dopiero po zdjęciu z palnika. Potem nie należy już doprowadzać potrawy do wrzenia. Dzięki temu barszcz będzie miał piękny, czerwony kolor, który od razu zaostrzy apetyt. 

Zobacz wideo

Jeżeli zaś barszcz ma być zakwaszony octem lub sokiem z cytryny, zasadę mamy tę samą. Kwas dodajemy na sam koniec. 

Ratowanie koloru

A co zrobić, jeśli barszcz już stracił kolor? Ten bury i ciemny może zniechęcać do jedzenia. Wówczas trzeba po prostu dodać kolejnego buraka. Obieramy go ze skórki, kroimy w ćwiartki lub ścieramy na tarce i wrzucamy do zupy. Po kilku minutach gotowania powinna odzyskać odpowiednią barwę.

Leśne skarby

Dodajecie do świątecznego barszczu suszone grzyby? Jeśli nie, to spróbujcie - dzięki nim zupa nabierze wyjątkowego charakteru. Kilka suszonych grzybków należy zalać ciepłą wodą i odstawić do namoczenia na całą noc. Po tym czasie wyjmujemy je, kroimy w paski i dodajemy do barszczu razem z wodą, w której leżały.

Przypraw moc

Wszyscy zapewne kojarzą, że do barszczu czerwonego należy dodać majeranek. Ale nie tylko! Poza nim w zupie powinny się także znaleźć: lubczyk, liść laurowy, ziele angielskie, kminek i czosnek. Dzięki temu jej smak będzie idealny. 

Czysty i klarowny

Barszcz powinien być nie tylko czerwony, ale także klarowny. Niektórzy bardzo nie lubią, gdy jest mętny i gęsty. Aby osiągnąć ideał, wystarczy przelać go przez sitko przed podaniem - wszystkie przyprawy na nim osiądą, a smak zostanie w zupie. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA