Barszcz czerwony wigilijny. Jak go przygotować? [PRZEPIS]

Barszcz czerwony wigilijny to nieodłączny element świątecznego menu. Pojawia się na stole jako jedno z pierwszych dań, zazwyczaj w towarzystwie uszek z grzybami lub pasztecików. Jak ugotować barszcz wigilijny? Podajemy przepis na barszcz świąteczny.

Barszcz wigilijny. Dobry zakwas to podstawa

Barszcz czerwony wigilijny to potrawa, która gości niemalże w każdym domu na stole wigilijnym. Jego smak jest wyjątkowy i wiele osób cały rok czeka, aby móc go zakosztować. Zawdzięcza on to zarówno dodatkowi grzybów jak i temu, że jest przygotowywany na naturalnym zakwasie. Aby przygotować barszcz wigilijny, należy minimum 7 dni wcześniej rozpocząć szykowanie zakwasu. Jak się do tego zabrać? Przygotuj zakwas w następujący sposób:

  1. Przygotuj 5 litrowy słój. Wymyj go dokładnie i wyparz, a następnie osusz. 
  2. Na spodzie słoja umieść czosnek - całą główkę obierz, a następnie rozduś każdy ząbek i ułóż na dnie słoja.
  3. 3-4 kg buraków czerwonych obierz, umyj i podziel na mniejsze części, a następnie ciasno ułóż w słoju, tak aby nie mogły się przemieszczać.
  4. Przygotuj zalewę. W garnku umieść 4 litry wody. Gdy zacznie się ona gotować, dosyp 4 łyżki soli. Opcjonalnie możesz dodać także przyprawy, np. ziele angielskie, liść laurowy, pieprz ziarnisty, kmin rzymski etc. Gotuj około 10 minut. Wyłącz i pozostaw do ostygnięcia. Odcedź przyprawy.
  5. Zalej buraki chłodną zalewą i zakręć słój.
  6. Sprawdzaj każdego dnia i usuwaj tworzącą się pianę. Pamiętaj, że nic nie powinno wystawać ponad poziom wody.
  7. Po 6 dniach zakwas powinien być gotowy.

Pamiętaj, że jeśli na zakwasie pojawi się pleśń to bezwzględnie nie nadaje się on do spożycia - musisz rozpocząć całą procedurę od nowa. 

Zobacz wideo Sprawdź jak przygotować zakwas:

Barszcz wigilijny. Przepis 

Barszcz wigilijny przepis ma niezmienny od lat. Najlepiej smakuje ten od początku do końca przygotowany przez nas osobiście. Coraz więcej osób decyduje się jednak na zamówienie gotowych potraw z restauracji lub punktów garmażeryjnych. Zdarza się także, że ze względu na brak czasu do przygotowania barszczu służą różnego typu mieszanki instant. Pamiętajmy jednak, że takie półśrodki najczęściej odbijają się na naszym zdrowiu, gdyż tego rodzaju produkty zawierają rozmaite substancje konserwujące. Postarajmy się zatem zaplanować nasze działania tak, aby zdążyć z przygotowaniem domowej roboty barszczu wigilijnego. 

Barszcz wigilijny na zakwasie.  Uszka czy paszteciki?

Barszcz wigilijny na zakwasie zazwyczaj na stole pojawia się w towarzystwie dodatków. Do niego serwowane są uszka, czyli niewielkich rozmiarów pierożki nadziewane farszem pieczarkowym lub z grzybów leśnych. Uszka warto przygotować z wyprzedzeniem, gdyż są one dość pracochłonnym dodatkiem, który można zamrozić i w dniu Wigilii wyjąć kilka godzin przed wieczerzą, aby rozmarzły, a następnie lekko podsmażyć na patelni. 

Drugą opcją jest podanie pasztecików lub krokietów do barszczu wigilijnego. Krokiety to tak naprawdę naleśniki z farszem na słono. Najczęściej na wigilijnym stole pojawiają się krokiety z pieczarkami lub z kapustą i grzybami. Ich przygotowanie również można zaplanować na kilka dni przed wigilią, a w dniu wieczerzy jedynie podgrzać i zaserwować gościom. 

Przepis na barszcz czerwony wigilijny. Składniki

Przepis na barszcz czerwony wigilijny spełnia wymogi dania postnego. Zupy tej bowiem nie gotuje się na mięsnym wywarze, a jedynie na zakwasie i warzywach.

Do przygotowania barszczu na święta potrzebne będą:

  • kilogram buraków czerwonych
  • 1,5 litra bulionu warzywnego
  • marchew
  • pietruszka
  • por
  • zakwas z buraków 
  • garść suszonych grzybów - np. prawdziwków
  • przyprawy: ziele angielskie, listek laurowy, sól, pieprz

Barszcz świąteczny: przygotowanie

Przygotowanie barszczu świątecznego jest dość łatwe i nie powinno nam zająć więcej niż dwie godziny. Na początek bierzemy grzyby i dokładnie płuczemy je pod bieżącą wodą. Następnie zalewamy je czystą wodą na minimum godzinę.

W garnku umieszczamy bulion z warzyw. Następnie przygotowujemy warzywa. Buraki i marchewkę myjemy, obieramy i kroimy w plastry. Podobnie postępujemy z pietruszką. Wrzucamy je do bulionu i dodajemy przyprawy. Gotujemy pod przykryciem przez około 1,5 h od zagotowania. 

Gdy wywar się ugotuje odcedzamy warzywa - najlepiej barszcz przelać przez sito. Do pozostałego wywaru dodajemy zakwas oraz odcedzone grzyby. Doprawiamy do smaku i podgotowujemy jeszcze przez około 15 minut.  

Jak ugotować barszcz wigilijny i przechować go po święcie?

Barszcz wigilijny ma swój charakterystyczny smak i zapach. Dzieje się to za sprawą zakwasu, który stanowi jego podstawę. O ile zakwas można przygotować wcześniej i w naczyniu przechowywać go w lodówce, o tyle gotowy barszcz najlepiej zrobić na świeżo, w dniu, w którym będzie serwowany. Jak ugotować barszcz wigilijny i przechowywać pozostałą jego część? Zazwyczaj zostaje nam spora ilość barszczu - spokojnie możemy go trzymać jeszcze przez kilka dni w lodówce. Jeśli jednak mamy pewność, że nie zdołamy go spożyć, wtedy warto zanieść nasz barszcz świąteczny do działającej jadłodzielni, skąd trafi do osób potrzebujących wsparcia. 

Więcej o: