Przepis na faworki. Poznaj prosty sposób na karnawałowy deser

Okres karnawału i tłusty czwartek to czas, kiedy lubimy przygotowywać specjalne wypieki. Do takich należą właśnie faworki, zwane również chrustem. Często pomijane kosztem bardziej znanych pączków, ale jakże pyszne. Jak zrobić błyskawiczne faworki? Przedstawiamy przepis na kruchy, delikatny i rozpływający się w ustach tradycyjny deser karnawałowy. Przepis na faworki.

Przepis na chrust. Znany i lubiany deser karnawałowy

Sprawdzony przepis na faworki w czasie karnawału jest na wagę złota. Jak to się stało, że przepis na chrust zyskał taką popularność? Te karnawałowe przysmaki  wywodzą się z Litwy i Niemiec. Oczywiście na początku nie przypominały obecnie znanych nam faworków, gdyż przygotowywano je z drożdżowego ciasta. Obecnie możemy cieszyć się doskonałym smakiem chrustu, który wyglądem podobny jest do złożonej kokardki. Właśnie od kształtu wywodzi się polska nazwa, która została zapożyczona od francuskiego faveur oznaczającego wstążkę.

Najlepszy przepis na domowe faworki - palce lizać!

Tradycyjnie przepis na faworki zakłada smażenie na smalcu, jednak możliwe jest również smażenie na oleju roślinnym. Chrust uwielbiany jest zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Delikatne i kruche wstążki ciasta są przepyszne...jednak przy tym niezwykle kaloryczne. Jak zrobić błyskawiczne faworki? Ich przygotowanie jest czasochłonne, wymaga uwagi i zaangażowania. Efekt końcowy wynagradza jednak żmudny proces przygotowania. 

Zobacz wideo Zobacz też:

Faworki. Jak zrobić?

Czas przygotowania: ok. 1 godzina

Czas smażenia: 30 minut

Liczba porcji: około 70 faworków

Składniki na faworki:

  • 2,5 szklanki mąki pszennej tortowej - 400 g
  • pół szklanki kwaśnej śmietany 18 % - 150 g
  • 4 żółtka dużych jajek - 90 g
  • łyżka masła
  • łyżeczka cukru pudru
  • łyżka spirytusu lub octu
  • szczypta soli
  • 500 ml smalcu lub oleju do smażenia, najlepiej rzepakowego
  • cukier puder do posypania chrustu

Wykonanie faworków:

1. W dużej misce umieść wszystkie składniki na ciasto: mąkę, szczyptę soli oraz symboliczną łyżeczkę cukru pudru

2. Dodaj łyżkę prawdziwego masła (lub masła roślinnego) i pół szklanki śmietany 18%

3. Oddziel białka od żółtek. Same żółtka dodaj do miski ze składnikami na ciasto. Na koniec jeszcze łyżka spirytusu 95 % lub ewentualnie octu spirytusowego. 

4. Wyrabiamy ciasto na faworki. Najpierw mieszamy wszystkie składniki, a następnie wyrabiamy do momentu, aż wszystkie składniki połączą się w jednolite ciasto. 

5. Jednolitą kulę ciasta wykładamy na blat lub stolnicę i zagniatamy. Dzięki temu ciasto na chrust będzie dobrze napowietrzone. Po dłuższym wyrabianiu ciasto powinno być idealnie gładkie.

6. Po uzyskaniu elastycznego ciasta, dzielimy je na trzy części. Dwa kawałki przykryj folią lub ściereczką bawełnianą.

7. Oprósz blat mąką i rozwałkuj pierwszy kawałek ciasta. Cieniutkie ciasto pod faworki to jeden z kluczowych warunków, aby chrust wyszedł idealny. 

8. Nożem lub specjalnym radełkiem pokrój placek w paski nie szersze niż 2,5 cm i nie dłuższe niż 10 cm. Po środku każdego podłużnego prostokąta wykonaj niewielkie nacięcie. Złap za jedną stronę i wywiń przez środek.

W ten sposób przygotuj pierwszą turę faworków. Układaj je na blacie jeden obok drugiego. Oczekujące faworki przykrywaj ściereczką bawełnianą, by nie wyschły. W ten sposób rozwałkuj dwa pozostałe kawałki ciasta i wytnij z nich faworki. 

9. Do dużej patelni z wysokim rantem lub do szerokiego garnka wlej olej do smażenia. Ustaw średnią moc palnika i czekaj cierpliwie, aż olej będzie wystarczająco nagrzany, by smażyć faworki. 

10. Następnie na nagrzany olej kładź po kilka faworków na raz. Nie kładź ich za dużo na raz, ponieważ chrusty jeszcze rosną umieszczone w tłuszczu. Smaż je na rumiano i od razu przewracaj na druga stronę. Jeśli tłuszcz jest nagrzany odpowiednio, to faworki będą gotowe w niecałą minutę. Jeśli widzisz, że chrusty zdecydowanie za szybko się rumienią, to zmniejsz moc palnika. Każdą partię odkładaj na ręcznik papierowy i od razu wkładaj kolejną porcję faworków.

11. Gotowe faworki oprósz cukrem pudrem. Idealne faworki są cieniutkie i pokryte pęcherzykami powietrza. Chrust powinien być kruchy, lekki i rozpływać się w ustach.

Porada: Spirytus lub ocet dodajemy, by ciasto było ładniej spulchnione, a faworki nie chłonęły zbyt dużo tłuszczu podczas smażenia. Można pominąć ten dodatek, ponieważ nie jest niezbędny do smażenia chrustu.

Zobacz też: Jak spalić kalorie po pączkach? Półgodzinny spacer nie wystarczy. Propozycje ćwiczeń na dzień po tłustym czwartku

Więcej o:
Copyright © Agora SA