Barszcz czerwony - przepis nie tylko na święta. Wywar to klucz do smaku, podpowiemy, na czym będzie najlepszy

Barszcz czerwony to zdecydowanie jedno z ukochanych dań Polaków. Aromatyczna i esencjonalna zupa gości na naszych stołach nie tylko w święta a my dziś podpowiemy, co zrobić, by barszcz czerwony był idealny. Kluczem smaku jest wywar, a najlepszy wywar do barszczu czerwonego to ten na żeberkach.

Więcej przepisów na pyszne zupy znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Barszcz czerwony to klasyka polskiego smaku. Podany z tłuczonymi ziemniakami i skwarkami przywodzi wspomnienie o wakacjach u babci na wsi. Dziś bez problemu odtworzysz ten smak w swojej kuchni. Esencjonalny, mięsny wywar to podstawa smacznego barszczu - żeby uzyskać idealny smak, użyj żeberek wieprzowych. Do tego odrobina wędzonki i nic więcej nie potrzeba do szczęścia.

Barszcz czerwony - przepis

Potrzebne składniki:

  • 0,5 kg surowych żeberek wieprzowych
  • ok. 300 g wędzonki (możesz użyć również żeberek)
  • 700 g buraków 
  • włoszczyzna: 2 marchewki, 1 pietruszka, kawałek selera, 1 por
  • ocet lub sok z cytryny
  • przyprawy: sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe
  • opcjonalnie: śmietana i zakwas buraczany

Barszcz czerwony - sposób wykonania krok po kroku

  1. Żeberka podziel na części i opłucz pod zimną wodą. Wędzonkę także podziel na mniejsze kawałki i przełóż mięso do garnka. Zalej zimną wodą (ok. 3 litry) i wstaw na średni ogień. Kiedy mięso się zagotuje, zdejmij powstałe szumowiny, dodaj kilka kulek ziela angielskiego i kilka listków laurowych. Dodaj płaską łyżeczkę soli i na wolnym ogniu gotuj wywar przez 30-40 minut.
  2. Kiedy wywar się gotuje, obierz i pokrój warzywa. Buraki pokrój w plastry, możesz także pokroić je w słupki. Do wywaru najpierw dodaj pietruszkę, seler i pora i gotuj przez 30 minut. Następnie dodaj buraczki i marchewkę. Na tym etapie dodaj 2 łyżki octu lub soku z cytryny.
  3. Barszcz powinien gotować się na wolnym ogniu przez godzinę. Kiedy warzywa już są miękkie, dopraw do smaku solą i pieprzem oraz wlej ok. 200 ml zakwasu buraczanego, jeśli go używasz.
  4. Pod koniec gotowania dodaj zahartowaną śmietankę, jeśli jesteś fanem zabielanych zup, jeśli nie - pomiń ten krok. Barszcz czerwony podawaj z chlebem lub tłuczonymi ziemniakami.

Cztery proste kroki i najlepszy barszcz czerwony gotowy. Koniecznie wypróbuj nasz przepis w obu wersjach: barszcz zabielany i barszcz bez zabielania. Który będzie lepszy?

Zobacz wideo

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA