Przepis na ciasto na pierogi. Będzie idealnie elastyczne, jeśli wykorzystasz patenty z wodą i masłem

Ciasto na pierogi bywa zmorą wielu gotujących. Jeśli wyjdzie zbyt twarde, pierogi nie będą nadawały się do jedzenia, jeśli za miękkie będą się rozpadać. Jak zatem znaleźć złoty środek? Z pewnością trzeba nabrać trochę wprawy, aby ciasto na pierogi zawsze wychodziło nam tak, jak byśmy chcieli. Pomocne mogą okazać się metody, z których od lat korzysta się w kuchni.

Więcej przepisów na pierogi znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ciasto na pierogi. Co zrobić, by było elastyczne?

Ciasto na pierogi każdy robi według swojego ulubionego przepisu. Dlatego sposoby na jego przyrządzenie mogą nieznacznie się różnić. Niektórzy na przykład dodają do ciasta jajko. Inni wolą tego unikać, ponieważ jajko może sprawić, że ciasto wyjdzie zbyt twarde. Jeśli zdarzyło wam się zrobić ciasto na pierogi według takiej receptury i finalny efekt był daleki od oczekiwanego, szef kuchni Paweł Kibart niedawno radził na łamach Hapsa, co robić, by więcej się to nie powtórzyło.

Dodatek jaj do ciasta na pierogi sprawia, że jest dość twarde. Sugerowałbym lekko zaparzyć je gorącą wodą tak, aby gluten się rozkleił i ciasto nabrało elastyczności. Dzięki temu da się je cieniej rozwałkować. Tak zaparzone ciasto robimy bez dodatku jaj.

Kulinarne katastrofy. Kucharz radzi, co robićKuchenne katastrofy, które przytrafiają się wszystkim. Kucharz radzi, co robić

Ciasto nabiera elastyczności nie tylko dzięki zaparzeniu go gorącą wodą. Trikiem, który często stosowały nasze babcie, jest też dodanie roztopionego masła. Zaletą tego składnika jest również to, że ciasto zyska nieco więcej smaku. Niektórzy ciasto na pierogi według takiego przepisu robią również z jajkiem.

Zobacz wideo Byczki, czyli pierogi z ciasta ziemniaczanego

Ciasto na pierogi - przepis z dodatkiem masła

Składniki:

  • 320 g mąki pszennej
  • łyżka miękkiego masła
  • łyżeczka soli
  • 220 ml gorącej wody

Sposób przygotowania:

W misce połącz mąkę z solą. Masło rozpuść z gorącą wodą w innym naczyniu. Do mieszanki mąki z solą powoli wlej roztopione masło i cały czas mieszaj. Kiedy składniki się połączą, energicznie zacznij wyrabiać ciasto. Jeśli klei się do rąk, można podsypać je odrobiną mąki.

Po wyrobieniu ciasto powinny być sprężyste. Należy przykryć je ściereczką i odstawić na kilkanaście minut. Po tym czasie rozwałkuj je cienko porcjami. Szklanką wytnij kółka, nadziej wybranym farszem i sklej. W poniższym artykule podpowiadamy, jak lepić pierogi, żeby zrobić ładną falbankę. Przygotowane pierogi gotuj partiami. 

Idealne ciasto na pierogi musi być gładkie i elastyczneJak zawijać pierogi, żeby miały ładną falbankę?

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: