Jak szybciej ugotować ziemniaki? Wrzuć do wody produkt używany do pieczenia, a skrócisz czas o połowę

Ziemniaki to klasyczny dodatek do obiadu, zarówno jedno, jak i dwudaniowego. Dodaje się je praktycznie do każdego rodzaju mięsa i ryb, także ze szczyptą szczypiorku lub koperku, które wzbogacają ich smak. Niestety, zwykle trzeba długo czekać aż będą gotowe: standardowy czas gotowania wynosi 20-30 minut. Ziemniaki w mundurkach gotują się nawet do 40 minut.

Przedłużający się czas gotowania ziemniaków potrafi być frustrujący, zwłaszcza gdy wszystkie pozostałe składniki dania obiadowego są już dawno gotowe, a my np. spodziewamy się gości. Na szczęście można ten proces łatwo przyspieszyć. Pomocna tutaj okazuje się często niedoceniana soda oczyszczona, z której właściwości nie każdy zdaje sobie sprawę.

Zobacz wideo Pieczone ziemniaczki z sosem czosnkowym i warzywami

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Soda oczyszczona sprawia, że ziemniaki będą gotowe wcześniej

Jeżeli zależy nam na tym, aby ziemniaki były szybciej ugotowane, warto wsypać do wrzątku szczyptę wodorowęglanu sodu (jest to chemiczna nazwa sody oczyszczonej). Ten wszechstronny produkt skraca czas gotowania nawet o połowę. Soda oczyszczona jest bowiem substancją zasadową, która podwyższa pH wody. W takich warunkach dochodzi do przyspieszonego rozkładu pektyn, a to zwiększa tempo wchłaniania wody. W rezultacie skraca się czas gotowania, a ziemniaki można zdjąć z palnika już po 10 minutach.

Zupa ziemniaczanaZupa ziemniaczana krem: smaczna alternatywa dla tradycyjnej kartoflanki

Jak ugotować ziemniaki w mikrofalówce?

Inną metodą na skrócenie czasu gotowania ziemniaków w mundurkach jest użycie mikrofalówki - będą gotowe już po czterech, maksymalnie siedmiu minutach. Wystarczy je dokładnie umyć, wyszorować i ponakłuwać nożem. W ten sposób zapobiegniemy eksplozji. Dlaczego tak się dzieje? Otóż podczas gotowania warzyw w eksplodującej mikrofali robią się rozpryski i resztki jedzenia. W ten sposób tworzą się odgłosy wybuchu.

Tak przygotowane ziemniaki gotuje się w specjalnym naczyniu służącym do podgrzewania produktów, w urządzeniu ustawionym na pełną moc. Muszą być plastikowe i posiadać wyraźne oznaczenie, że mogą być stosowane w kuchenkach mikrofalowych.

Ziemniaki HasselbackPieczone ziemniaczki Nigelli Lawson. Minimum składników, by stworzyć hit

Jak szybciej ugotować ziemniaki? Te sposoby również działają

Pamiętaj, aby były podobnej wielkości - w przeciwnym razie wyjdą niedogotowane. Poza tym sprawdzają się poniższe metody:

  • Wstawiaj do gotowania pokrojone ziemniaki - to również skraca czas przygotowania.
  • W wyjątkowych sytuacjach możesz zalać je nie zimną wodą, a dopiero co zagotowaną w czajniku wrzącą. Ta metoda drastycznie skraca czas gotowania (nawet do pięciu minut). Nie polecamy tego jednak robić zbyt często, gdyż tak potraktowane ziemniaki tracą najwięcej składników odżywczych.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: